Przejdź do treści

Polska: Obóz wędrowny dla chłopców

Na bieszczadzkim szlaku…

W dniach 21–27 sierpnia dziewiętnastu chłopców z całej Polski, pod czujnym okiem ks. Łukasza Szydłowskiego FSSPX, br. Maksymiliana FSSPX oraz kl. Antoniego, przebywało w Bieszczadach na obozie wędrownym. Baza noclegowa znajdowała się w Ustrzykach Górnych, skąd codziennie wyruszały wyprawy w wyższe partie gór – w ciągu czterech dni wędrowcy przeszli je praktycznie wszystkie. Tempo marszu było dość ostre, ale chociaż zmęczenie dawało o sobie znać, to wszyscy dzielnie pokonali zaplanowane odcinki trasy. W krótkim czasie wędrowcy przemierzyli kolejno: Połoninę Wetlińską, Smerek, Wielką i Małą Rawkę, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo, Tarnicę, Szeroki Wierch, Rozsypaniec i Halicz. Pomimo pokonywania niełatwych tras chłopcy mieli jeszcze siłę na ogniska i grę w piłkę nożną.

Drugiego dnia pobytu z powodu intensywnego deszczu zorganizowano „objazdówkę”: uczestnicy obozu obejrzeli cerkiew w Smolniku, zaporę w Solinie i diaporamę przyrodniczą w Nadleśnictwie Baligród, zwiedzali także rezerwat Gołoborze, szukając kryształów górskich w potoku Rabiańskim. Trzeciego dnia przed wyruszeniem na szlak chłopcy odwiedzili teren po leśniczówce Brenzberg w Mucznym – miejsce kaźni 74 Polaków, w bestialski sposób zamordowanych w 1944 r. przez bandę UPA.

Oprócz codziennej Mszy św. z kazaniem oraz różańca, ks. Szydłowski prowadził wieczorami prelekcje patriotyczno-religijne, które miały na celu kształtowanie u chłopców szlachetnych, godnych katolika i Polaka postaw i zachowań. Ponadto goszczono na obozie zaprzyjaźnionego żołnierza Wojska Polskiego, który przeprowadził krótki pokaz i szkolenie z użycia sprzętu wojskowego, podczas którego obozowicze mogli postrzelać z broni ASG.
Plany na przyszły rok obejmują podbój Beskidu Żywieckiego wraz z Workiem Raczańskim. Miejmy nadzieję, że do powiększającej się z roku na rok grupy dołączą nowi mężni chłopcy, którzy zechcą spróbować swoich sił na trudnych, górskich szlakach, a zarazem spędzić wakacyjny czas w przyjaznej i religijnej atmosferze.

Skip to content