Przejdź do treści

Lourdes: Międzynarodowa pielgrzymka Bractwa św. Piusa X

Ks. Emeryk Baudot FSSPX odprawia Mszę św. w podziemiach bazyliki w Lourdes

W dniach 21–23 października prawie pięć tysięcy wiernych uczestniczyło w Lourdes w corocznej pielgrzymce ku czci Chrystusa Króla. To właśnie w położonym w południowej Francji Lourdes Matka Boża w 1858 r. objawiła się św. Bernadecie Soubirous, wyjawiając jej swoje imię – „Jam jest Niepokalane Poczęcie” – a także wzywając do modlitwy i pokuty.

Tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki było dziękczynienie za otrzymany i zachowany wśród niebezpieczeństw dzisiejszych czasów dar wiary, a także modlitwa o wytrwanie w walce o Tradycję katolicką – „o panowanie Chrystusa Króla, o tryumf Niepokalanego Serca Maryi, za Święty Kościół Rzymski”.

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę 21 października uroczystą Mszą św., sprawowaną w podziemiach bazyliki św. Piusa X przez ks. Patryka Troadeca FSSPX, rektora seminarium św. Proboszcza z Ars we francuskim Flavigny. Następnie zostały odprawione równolegle dwie drogi krzyżowe – jedna dla chorych i niepełnosprawnych w dolinie, druga na wzgórzu Espélugues. Obfity deszcz nie ostudził gorliwości uczestników, wiernych wezwaniu Matki Bożej do św. Bernadety: „Pokuta! Pokuta! Pokuta!”. Po zachodzie słońca uczestnicy pielgrzymki – duchowieństwo i wierni – zebrali się na procesji różańcowej z lampionami: tysiące świec utworzyło niekończący się łańcuch światła otaczający okolice groty, podczas gdy bezchmurne niebo wypełniał śpiew „Zdrowaś Maryjo”. Przy samej grocie miało również miejsce całonocne czuwanie.

W niedzielę 22 października wierni udali się ponownie do bazyliki na Mszę św., celebrowaną przez ks. Emeryka Baudota FSSPX, pierwszego asystenta dystryktu Francji i proboszcza kościoła św. Mikołaja w Paryżu. Następnie wszyscy udali się procesyjnie do groty, aby zmówić różaniec i odnowić poświęcenie Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X Niepokalanemu Sercu Maryi. Po południu, po uroczystych nieszporach, wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem ku czci Chrystusa Króla; zakończyła się ona rytem stanowiącym jakby serce corocznej pielgrzymki do Lourdes: Pan Jezus, niesiony w monstrancji przez jednego ze swych kapłanów, błogosławił każdego chorego z osobna. Małe Siostry od św. Jana Chrzciciela, troszczące się o chorych i niepełnosprawnych w czasie pielgrzymki (to tradycyjne zgromadzenie m.in. prowadzi w Lourdes dom pielgrzyma, gdzie codziennie jest odprawiana Msza św. wszech czasów sprawowana przez kapłanów z Bractwa), a także wszyscy obecni łączyli się z chorymi w modlitwie wg poruszających wezwań: „Panie, pozwól, abym przejrzał! Panie, jeśli chcesz, możesz mnie uzdrowić; niech Twoja wola się dzieje!”. Choć nie wszyscy wracają z Lourdes do domu uzdrowieni, to przecież wszyscy opuszczają to miejsce objawień Maryi umocnieni, z głębszą nadzieją oraz sercami orzeźwionymi pocieszeniem spotkania z Boskim Mistrzem.

W poniedziałek 23 października uroczystą Mszę św. sprawował ks. Filip Brunet FSSPX, przełożony Bractwa w Hiszpanii i Portugalii. Po Mszy św. różańcowa procesja do groty wraz z odnowieniem aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, odczytanym przez przełożonego dystryktu Francji, ks. Krystiana Bouchacourta FSSPX i jego dwóch asystentów, zakończyła tegoroczną pielgrzymkę. Przy tej okazji, dziękując jej wszystkim uczestnikom i organizatorom, ks. Bouchacourt zachęcił ich do gorliwości w wypełnianiu wezwań Matki Bożej w Lourdes i Fatimie do odmawiania różańca i czynienia pokuty.

Galerie fotograficzne

Na witrynie fsspx.news: sobota Isobota IIniedzielaponiedziałek Iponiedziałek II

Na witrynie dystryktu francuskiego (12)

Skip to content