Przejdź do treści

Pielgrzymki w Argentynie i Meksyku

Pielgrzymi w drodze do Luján

15 października br. odbyła się coroczna pielgrzymka maryjna Bractwa w Argentynie; jej hasło przewodnie brzmiało Na końcu Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Otrzymawszy na drogę błogosławieństwo przełożonego dystryktu Ameryki Południowej, ks. Mariusza Trejo FSSPX, ponad pół tysiąca wiernych wyruszyło z seminarium Matki Bożej Współodkupicielki w La Reja (okolice Buenos Aires). Do tej manifestacji katolickiej wiary i pobożności przyłączyli się również wszyscy seminarzyści, siostry Bractwa św. Piusa X oraz dominikanki szkolne Świętego Imienia Jezus i Niepokalanego Serca Maryi.

Po przebyciu ok. 30 km pielgrzymi dotarli do miasta Luján, dokąd dołączyły również osoby niemogące wziąć udziału w tym wymagającym marszu. Po Mszy św. odprawionej przez rektora seminarium, ks. Dawida Pagliaraniego FSSPX, ponad tysiąc wiernych udało się w procesji do bazyliki Najświętszej Maryi Panny, gdzie odnowiono poświęcenie dystryktu Niepokalanemu Sercu Maryi.

Matka Boża z Luján, czczona w swym cudownym wizerunku z XVI w., w 1930 r. została ogłoszona patronką Argentyny, Paragwaju i Urugwaju. Imponująca neogotycka bazylika została ukończona w 1937 r.

¡Viva Cristo Rey! Pielgrzymka w Meksyku ku czci Chrystusa Króla

Pielgrzymi przed bazyliką Matki Bożej z Guadalupe

29 października br. 1400 wiernych wzięło udział w pielgrzymce ku czci Chrystusa Króla, zorganizowanej przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Pielgrzymka rozpoczęła się w kościele w Santo Domingo, w historycznym centrum miasta, skąd pielgrzymi z różnych stanów Meksyku, wraz z delegacją przybyłą ze Stanów Zjednoczonych, wyruszyli w procesji, pieśniami i modlitwą głosząc panowanie Chrystusa nad narodami. Po ok. 5 km pielgrzymi weszli do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

486 lat temu, w 1531 r. Matka Boża objawiła się na wzgórzu Tepeyac (obecnie w granicach miasta Meksyk), aby odtąd pozostać na tej ziemi i chronić swoje dzieci. Nawrócenie dziewięciu milionów Indian w przeciągu niespełna dziesięciu lat przewyższało liczbę protestanckich buntowników, którzy w tym samym czasie w Europie odstąpili od wiary katolickiej.

Po wejściu pielgrzymów do bazyliki ks. Jerzy Amozurrutia, przełożony dystryktu Meksyku, dokonał aktu poświęcenia dystryktu Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie wygłosił okolicznościową przemowę.

Na koniec pielgrzymi udali się do klasztoru tradycyjnych sióstr franciszkanek, Madres Mínimas del Perpetuo Socorro de María (Małe Matki od Matki Bożej Nieustającej Pomocy), aby uczestniczyć we Mszy św., niewyczerpanym źródle łask, podczas której homilię wygłosił ks. Roderyk Fernández.

Aktualizacja 30.11.2017: Poprawiono imię ks. Trejo.

Skip to content