Przejdź do treści

Relacja ze zlotu MI dla chłopców

Uczestnicy zlotu MI przed Bramą Floriańską

W dniach 27–29 października br. w Krakowie odbył się zlot Rycerstwa Niepokalanej dla chłopców. W piątek 27 października wyruszyliśmy do tego pięknego miasta. Podróż odbyła się w bardzo wesołej atmosferze, nasz przedział aż trząsł się od wybuchów serdecznego śmiechu. Gdy dotarliśmy do Krakowa, ruszyliśmy tramwajem do przeoratu, a tam br. Maksymilian sprawił nam miłą niespodziankę: zamówił pizzę na kolację. Wieczorem brat wygłosił prezentację o historii powstania Rycerstwa Niepokalanej; przypomnieliśmy sobie, że RN powstało jako odpowiedź św. Maksymiliana na manifestacje masonów. Prelegent wskazał także, że istotą Rycerstwa jest oddanie się Matce Bożej oraz poruszył bardzo istotną dla rozwoju życia duchowego kwestię, jaką jest rozpoznanie swojej wady głównej i ustawiczna z nią walka. Po prezentacji mieliśmy jeszcze czas na rozegranie turnieju piłkarzyków, który zawsze wzbudza wiele emocji.

Następny dzień rozpoczęliśmy od Mszy świętej; później zjedliśmy śniadanie i wysłuchaliśmy wykładu ks. Szydłowskiego o Kościele Wojującym. Kapłan uświadomił nam, że naszym powołaniem jest walka. Powinna ona mieć początek w nas samych: powinniśmy zacząć od walki z własnymi wadami. Po prezentacji wyruszyliśmy do Wieliczki, żeby zwiedzić kopalnię soli. Mogliśmy tam zmienić się na chwilę w prawdziwych górników: założyliśmy charakterystyczne stroje i kaski, w ręce wzięliśmy latarki. Każdy z nas, jako przedstawiciel jednej z górniczych profesji, otrzymał odpowiednie zadanie do wykonania.

Po wizycie w kopalni wyruszyliśmy na obiad i zwiedzanie krakowskiego Starego Miasta, gdzie byliśmy umówieni z przewodnikiem na zwiedzanie podziemi pod rynkiem. Dowiedzieliśmy się wtedy, że od XIII w. poziom rynku i sąsiednich ulic podniósł się o kilka metrów, m.in. ze względu na wylewy Wisły. Usłyszeliśmy też, jakie prawa panowały niegdyś w Krakowie oraz jakie szlaki handlowe przezeń przebiegały.

W ostatni dzień naszego zjazdu wysłuchaliśmy Mszy świętej, zjedliśmy śniadanie, spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy.

Aktualizacja 15.11.2017: poprawiono datę zlotu.

Skip to content