Przejdź do treści

Argentyna: Obchody 40-lecia dystryktu

Konferencja, zorganizowana z okazji 40 lat obecności Bractwa św. Piusa X w Argentynie

Bractwo Świętego Piusa X jest obecne w Argentynie od lipca 1977 r., kiedy to po raz pierwszy – na zaproszenie grupy wiernych z Buenos Aires, skupionych wokół kapłanów stawiających opór posoborowej rewolucji w Kościele – przybył tam z wizytą duszpasterską abp Marceli Lefebvre. Parę miesięcy później, dzięki kilku szczodrym dobroczyńcom, w dzielnicy Montserrat, blisko ścisłego centrum miasta, zakupiono dwupiętrowy budynek, w którym do dziś znajduje się przeorat Bractwa i kaplica pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszystkich Łask.

To właśnie w tym budynku w 1979 r. rozpoczęło swoją działalność argentyńskie seminarium dla krajów Ameryki Południowej, zanim rok później zostało przeniesione do oddalonego o 50 km miasteczka La Reja. Rektorem seminarium został wówczas nowo wyświęcony ks. Alfons de Galarreta, przyszły biskup pomocniczy Bractwa, a asystowali mu dwaj kapłani wywodzący się z diecezjalnego argentyńskiego duchowieństwa, ks. ks. Raul Sanchez Abelenda i Antoni Mathet.

Uroczystości czterdziestolecia obecności Bractwa w Argentynie obchodzono w niedzielę 8 października ub.r. w obecności przełożonego generalnego, bp. Bernarda Fellaya.

Skip to content