Przejdź do treści

Francja: Obłóczyny we Flavigny

  • przez

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Alfonsem de Galarretą po obłoczynach

2 lutego, w święto Oczyszczenia N.M.Panny, w seminarium św. Proboszcza z Ars we Flavigny 16 seminarzystów (12 Francuzów, Kameruńczyk, Kanadyjczyk, Szwajcar i Włoch) otrzymało z rąk biskupa Alfonsa de Galarrety sutannę.

Oprócz rodzin i przyjaciół alumnów w uroczystości wzięło udział ponad 30 seminarzystów przybyłych z Ecône oraz kilkudziesięciu kapłanów, a także liczne delegacje z pięciu męskich szkół Bractwa we Francji. Chór szkoły św. Józefa od Karmelitów (Saint Joseph des Carmes) pod batutą ks. Eryka Perona FSSPX upiększył liturgię śpiewem kyriale z Mszy o północy Charpentiera oraz motetami Monteverdiego; śpiew gregoriański zapewniła schola z seminarium w Ecône.
Mieszczące się w podominikańskim klasztorze międzynarodowe seminarium we Flavigny powstało w 1986 r. w celu odciążenia szwajcarskiego seminarium Bractwa w Ecône, skąd do Francji przeniesiono trzy pierwsze lata formacji kapłańskiej. Od 1996 r., po ukończeniu pierwszego roku nauki we Flavigny (jest to tzw. rok duchowości), alumni udają się na kolejne pięć lat studiów – dwa lata filozofii i trzy lata teologii – do seminarium św. Piusa X w Ecône.

We Flavigny mieści się również francuskojęzyczny nowicjat dla braci Bractwa św. Piusa X.

Skip to content