Przejdź do treści

Szwajcaria: Obłóczyny sióstr oblatek Bractwa

  • przez
  • 21 lutego 201821 lutego 2018

Obłóczyny dwóch sióstr oblatek Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X z nowicjatu w Salvan

W niedzielę 11 lutego, w 160. rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes, w kościele pw. Świętej Rodziny w Sion w Szwajcarii odbyły się obłóczyny dwóch sióstr oblatek Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X z nowicjatu w Salvan. Celebrans, ks. Rafał Granges FSSPX z Domu Generalnego, podkreślił w kazaniu międzynarodowy charakter sióstr oblatek oraz całego Bractwa – jedna nowicjuszka jest Filipinką, druga Polką (przyjęła ona imię zakonne Maria Anna). We Mszy św. lewitowanej celebransowi towarzyszyli jako diakon ks. Łukasz Weber FSSPX, przełożony Bractwa w Polsce, oraz jako subdiakon ks. Teobald de Maillard FSSPX, przeor przeoratu w Sierre, któremu podlega kościół pw. Świętej Rodziny w Sion.

Po obłóczynach

Wypowiadana przez kapłana modlitwa podczas obłóczyn przypomina o obowiązku ciągłego upodabniania się do naszego Pana Jezus Chrystusa, przykładu wszelkiej doskonałości: „Panie Jezu Chryste! Raczyłeś przyjąć stan sługi, stając się podobny do ludzi i przyjąć naturę ludzką dla naszego zbawienia; usilnie Cię błagamy, pobłogosław te habity i Twe służebnice tu obecne, które je przywdzieją, aby obłóczyły się w Ciebie samego, naśladując Ciebie, który jesteś przykładem wszelkiej doskonałości”.

Siostry oblatki Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (Les Oblates de la Fraternité Sacerdotale Saint-Pie X) powstały w 1973 r. Tego roku francuska zakonnica, s. Maria Bernarda, zastukała do drzwi w seminarium w Ecône; wkrótce dołączyły do niej inne siostry zakonne opuściwszy swe dotychczasowe zgromadzenia, szukające tradycyjnego życia zakonnego w służbie ołtarza i katolickiego kapłaństwa.

Nowe oblatki

Choć wedle zamysłu abp. Marcelego Lefebvre’a siostry oblatki nie składają ślubów, a tylko dokonują aktu oblacji, czyli ofiarowania się Panu Bogu, prawo kanoniczne traktuje je na równi z zakonnicami. Siostry oblatki stanowią część Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X i podlegają jego przełożonemu generalnemu oraz przełożonemu domu Bractwa, w którym posługują (są to przede wszystkim seminaria, ale także przeoraty).

Od 1999 r. nowicjat sióstr oblatek znajduje się w Salvan w Szwajcarii, ok. 20 km od seminarium św. Piusa X w Ecône, co umożliwia siostrom uczestniczenie w seminarium we wspaniałych uroczystościach liturgicznych z okazji ważniejszych świąt.

Obecnie Bractwo liczy 79 sióstr oblatek na całym świecie.

Na stronie internetowej Domu Generalnego są dostępne informacje nt. sióstr oblatek: po francusku, angielsku i niemiecku.

Skip to content