Przejdź do treści

Filipiny: Misja medyczna Rosa Mystica

Jeden z wielu zabiegów w trakcie misji Rosa Mystica

W dniach 9–14 kwietnia w Polomolok na Filipinach oraz 14 kwietnia w Davao gościła kolejna, dwunasta z kolei misja medyczna (Rosa Mystica Health Mission), organizowana przez azjatycki oddział francuskiego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Lekarzy (Association Catholique des Infirmières, Médecins et Professionnels de Santé pour l’Asie, ACIM-Asia) we współpracy z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X.

Corocznie od 2007 r. w ramach operacji Rosa Mystica, korzystającej ze wsparcia lokalnych władz, mieszkańcom różnych regionów Filipin jest udzielana podstawowa (a nieraz i zaawansowana) pomoc medyczna. Misja stanowi też okazję do duchowej odnowy Filipińczyków poprzez praktyki religijne, takie jak przystępowanie do sakramentów, modlitwy maryjne, procesje, ceremonie przyjęcia do Rycerstwa Niepokalanej, nałożenie szkaplerza itp.

W tegorocznej misji wzięło udział 32 ochotników z Francji, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Niemiec i Polski oraz ponad stu ochotników z Filipin. Przez ponad tydzień na misji pracowało trzech kapłanów Bractwa św. Piusa X (ks. ks. Tymoteusz Pfeiffer, Arnold Rostand i Jakub Peron), siedmiu lekarzy, jeden optyk, dwóch farmaceutów i jedna fizjoterapeutka. Pomoc – z której codziennie korzystało ok. 500 pacjentów – była udzielana w hali sportowej liczącego ponad 150 tys. mieszkańców miasta Polomolok, położonego na południowym skraju Filipin. Zważywszy na stałe zagrożenie ze strony islamskiego terroryzmu, misji jak co roku towarzyszyła ochrona wojska.

Ochotnicy, a zwłaszcza przedstawiciele personelu medycznego, chcący dołączyć do przyszłorocznej misji Rosa Mystica, mogą skontaktować się (w języku francuskim lub angielskim) z przewodniczącym stowarzyszenia ACIM i inicjatorem misji medycznej na Filipinach, dr. Janem Piotrem (Jean-Pierre) Dickèsem na adres j.p.dickes@gmail.com

Aktualizacja 28.04.2018: film o misji Rosa Mystica:
Skip to content