Przejdź do treści

Rozwój misji Bractwa św. Piusa X w Gabonie

Męska szkoła Najświętszego Serca Jezusowego w Libreville

Misja św. Piusa X w Gabonie została założona przez abpa Marcelego Lefebvre’a w 1986 r. Wybór tego afrykańskiego kraju miał podstawy historyczne i osobiste: o. Marceli przebywał w Gabonie w latach 1932–1944, pełniąc m.in. posługę misjonarza oraz rektora seminarium duchownego. Otwierając Misję św. Piusa X mógł więc liczyć na wsparcie wiernych oraz neutralność, jeśli nie wręcz życzliwość części gabońskiego episkopatu, którego członkowie byli jego wychowankami z seminarium.

Przy Misji św. Piusa X pracuje obecnie siedmiu księży, tyle samo sióstr i jeden brat. Znana w całej stolicy Gabonu, aktualnie skupia ona ok. 2000 stałych wiernych, a ponad 600 dzieci uczęszcza na lekcje katechizmu. Rocznie kapłani Bractwa udzielają na misji aż ok. 150 chrztów. Dodajmy, że ks. Karol Stehlin FSSPX, były przełożony Bractwa św. Piusa X w Polsce, spędził w Gabonie dziewięć lat przy pracy misyjnej, od początków misji aż do 1994 r.

Przy misji działają dwie szkoły. Założona w 1994 r. męska szkoła Najświętszego Serca Jezusowego liczy ok. 250 uczniów. W swej ponad dwudziestoletniej historii była ona stopniowo rozbudowywana i obecnie tworzy okazały kompleks edukacyjno-wychowawczy, z internatem włącznie. Z kolei otwarta w 2013 r. szkoła Matki Bożej od Opatrzności kształci już ponad 125 dziewczynek, zatrudniając w tym celu 11 nauczycielek i kilka pomocnic.

Wobec tego sukcesu, jak i dalszego zapotrzebowania, Bractwo św. Piusa X w Gabonie pragnie rozszerzyć żeńską szkołę o kolejne klasy, powiększając obecny budynek, a także dobudowując nowy gmach dla gimnazjum, który pomieściłby refektarz, kuchnię, pokój nauczycielski i salę spotkań. Koszt projektu wyceniono na 300 000 €, a prace są przewidziane od maja do grudnia br.

Kilkuminutowe nagranie (w języku francuskim) pokazuje obecny stan misji Bractwa w Gabonie oraz projekt rozbudowy szkoły żeńskiej w Libreville:
Skip to content