Przejdź do treści

Filipiny: Rozwój nowicjatu Bractwa w Iloilo

Fasada kościoła w Iloilo na Filipinach

W święto Zesłania Ducha Świętego ks. Konrad Daniels FSSPX, przełożony nowicjatu św. Bernarda w Iloilo, położonego na wyspie Panay, która znajduje się w środku filipińskiego archipelagu, podzielił się z wiernymi wiadomościami o postępie prac przy nowicjacie dla braci i przedseminarium Bractwa na Filipinach:

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy!

Od wysłania mego ostatniego listu upłynęło już trochę czasu; mam nadzieję, że nie zapomnieliście o nas.

Prace wykończeniowe w naszym kościele postępują bardzo powoli – hinay hinay, jak mawiają Filipińczycy. Podczas Wielkanocy dostąpiliśmy wielkiej radości, gdyż mogliśmy sprawować wspaniałą liturgię Kościoła w prawdziwej świątyni. Przez przeszło 20 lat nasze piękne ceremonie musiały się odbywać w garażu – cóż to za zmiana!

W niedzielę 13 maja 2018 r., w obecności ok. trzystu wiernych obchodziliśmy pierwszą rocznicę konsekracji naszego kościoła. Dość nieoczekiwanie kilka dni wcześniej przybyły figury śś. Michała Archanioła (patrona braci Bractwa) i Elżbiety Węgierskiej (patronki diecezji Iloilo), tak że mogliśmy je umieścić w przygotowanych dla nich wnękach na fasadzie kościoła. Figury zostały zamówione już ponad rok temu, jednak śmierć rzeźbiarza (świeć Panie nad jego duszą!) opóźniła ich wykonanie. Na szczęście wychowankowie artysty należycie dokończyli rozpoczęte przez niego dzieło. 13 maja dokonaliśmy poświęcenia figur w obecności przybyłych wiernych.

Z kwestii bardziej przyziemnych: nasza wspólnota, która liczy już 18 członków, potrzebuje wyżywienia, dachu nad głową, ubrań itp. Dlatego też nasze gospodarstwo rolne jest bezwzględnie konieczne. Oprócz plantacji ryżu i różnych owoców, a także hodowli drobiu, „hodujemy” również prąd. Że co, proszę? Tak, nasz system paneli słonecznych oraz wiatraków przez ostatnie trzy lata sprawował się bardzo dobrze. Ostatnio uruchomiliśmy automatyczne dostosowywanie pozycji paneli do położenia słońca, co umożliwiło znaczne zwiększenie ich wydajności. Dzięki temu systemowi zaoszczędzamy miesięcznie ok. 200 dolarów.

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy, dziękuję Wam ponownie za Wasze szczodre wsparcie. Niech Pan Jezus i Jego święta Matka zawsze Was błogosławią i prowadzą!

W święto Zesłania Ducha Świętego, servus Mariae
ks. Konrad Daniels, nowicjat św. Bernarda na Filipinach

Źródło

Skip to content