Przejdź do treści

Francja: Zawody sportowe Tradycji

Mecz rozgrywany podczas 29. Turnieju Piłki Nożnej Tradycji im. ks. Dominika Lagneau

W ostatnim czasie w świecie Tradycji we Francji miały miejsce dwie ogólnokrajowe imprezy sportowe. W niedzielę 29 kwietnia w Wersalu odbył się już po raz 29. Turniej Piłki Nożnej Tradycji im. ks. Dominika Lagneau, gromadzący drużyny reprezentujące przeoraty, szkoły i wiernych z całej Francji, a także z Belgii. Turniej rozpoczął się niedzielną Mszą św. w kościele św. Mikołaja w Paryżu w intencji śp. ks. Dominika Lagneau FSSPX, zmarłego 12 maja 2013 r. na zawał serca w sanktuarium Matki Bożej z Laus w południowej Francji. Ks. Lagneau, który pełnił m.in. funkcję rektora w argentyńskim seminarium Matki Bożej Współodkupicielki w La Reja, był znanym amatorem piłki nożnej w świecie francuskiej i argentyńskiej Tradycji. W ostatnich latach życia pełnił funkcję przeora domu kontemplacyjnego w Montgardin dla kapłanów z Bractwa św. Piusa X w regionie francuskich Alp.

Zwycięzcą, trzeci raz z kolei, okazała się drużyna z przeoratu z Ile de Ré (wyspa obok miasta La Rochelle). Dochód z turnieju przekazano na szkołę Bractwa św. Piusa X im. św. Bernarda w Bailly w regionie paryskim. (Być może z okazji przyszłorocznej 30. edycji turnieju środowisko wiernych w Polsce zdoła wystawić własną drużynę, czyniąc ten tradycyjny już turniej bardziej międzynarodowym?)

Bieg sztafetowy podczas zawodów olimpijskich uczniów gimnazjów i liceów Bractwa we Francji

Z kolei 30 kwietnia i 1 maja po raz czwarty rozegrano zawody olimpijskie, w których uczestniczyli uczniowie wszystkich ośmiu szkół gimnazjalno-licealnych Bractwa we Francji. Przeszło 370 zawodników, w dwóch kategoriach wiekowych – gimnazjum i liceum – rywalizowało w siedmiu dziedzinach sportowych: biegu sztafetowym (4 × 100 m), tenisie, piłce nożnej, siatkówce, rugby, ping-pongu i badmintonie. Jak co roku zawodu odbyły się na rozległym terenie szkoły św. Michała w La Martinière (Montierchaume) w środkowej Francji. Podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w dzień św. Józefa (1 maja), przybyły specjalnie z tej okazji ks. Ludwik (Loïc) Duverger FSSPX, pierwszy asystent przełożonego dystryktu Bractwa we Francji, wyjaśnił w kazaniu, w jaki sposób sport może być kuźnią cnót.

Założona w 1978 r. szkoła św. Michała jest najstarszą szkołą Bractwa we Francji; do 2012 r. mieściła się w miejscowości Châteauroux. Gdy w pobliskim Montierchaume została zlikwidowana ponadstuletnia baza wojskowa, Bractwu w opatrznościowy sposób udało się zakupić część dawnej placówki wojskowej wraz z budynkami, o łącznej powierzchni 21 hektarów. Od tej pory była baza wojskowa mieści dwie szkoły – dotychczasową szkołę św. Michała oraz technikum im. Philibert-Vrau (pierwsze technikum Tradycji na świecie), założone w 2012 r. i kształcące w zakresie stolarstwa, elektryki, murarstwa, ogrodnictwa i kucharstwa. To właśnie uczniowie tradycyjnego technikum, pod okiem swych nauczycieli, zdołali wyżywić 400 uczestników i organizatorów dwudniowej olimpiady.

Dodajmy jako ciekawostkę, że część wspomnianej bazy wojskowej została wykupiona przez Republikę Ludową Chin, która wybudowała na niej ośrodek treningowy dla chińskich sportowców mających wziąć udział w olimpiadzie w 2024 r. w Paryżu.

Więcej zdjęć z obu imprez sportowych można obejrzeć na podanych poniższej stronach.

Skip to content