Przejdź do treści

Chorzów: Piknik Tradycji w skansenie

Uczestnicy Pikniku Tradycji w chorzowskim skansenie
W sobotę 16 czerwca 2018 r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbył się piknik, zorganizowany przez wiernych z chorzowskiej kaplicy Bractwa św. Piusa X. Przybyło nań około 50 osób, głównie związanych z kaplicą w Chorzowie, a także grupa wiernych z Krakowa; wyjątkowo liczne grono stanowiły dzieci.

Spotkanie rozpoczął różaniec i Msza św., odprawiona w zabytkowym kościele z 1791 r., pochodzącym ze wsi Nieboczowy. Po Mszy św. p. Ewa Zachariaszowa opowiedziała o historii i wystroju świątyni, w której prezbiterium znajduje się ołtarz z oryginalnym, obrotowym tabernakulum, zwieńczonym figurami Baranka Apokaliptycznego i Aniołów Stróżów. Nad ołtarzem wisi obraz przedstawiający św. Józefa, a na pozostałych ścianach prezbiterium – ludowe malowidła z wizerunkami świętych.

Następnie wszyscy w dobrych humorach udali się na poczęstunek, a wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku było doskonałą okazją do lepszego poznania się. W spichlerzu plebańskim (z 1675 r., z Wojkowic Kościelnych) zgromadzeni wysłuchali bardzo interesującego i motywującego do działania wykładu ks. Łukasza Szydłowskiego FSSPX o cnocie wielkoduszności, by potem udać się na zwiedzanie skansenu, które było wielką atrakcją – zwłaszcza dla najmłodszych uczestników. Uczestnicy pikniku dowiedzieli się m.in., jak dawniej mieszkano i jak wypiekano chleb. Duże zainteresowanie wzbudziła wizyta w wiejskiej szkole z drugiej połowy XIX wieku oraz możliwość pisania rysikami na łupkowych tabliczkach.

Pierwszy Piknik Tradycji w Chorzowie okazał się bardzo udany – organizatorzy mają nadzieję, że podobne spotkania będą się odbywać co roku.

Skip to content