Francja: Koncerty chórów szkół Bractwa

Koncert w kościele św. Katarzyny w Bitche

26 maja br. chór szkoły Étoile du Matin (Gwiazda Zaranna) z Eguelshardt, miejscowości położonej na pograniczu Alzacji i Lotaryngii, dał w kościele pw. św. Katarzyny w Bitche (Lotaryngia) koncert muzyki sakralnej z udziałem orkiestry z miasta Sarreguemines. Zaśpiewano m.in. Confirma hoc (Jacob Gallus), Seniores populi (Victoria), fragmenty Te Deum (Delalande), Cantique de Jean Racine (Fauré), Ave verum (Mozart) i początek Gloria (Vivaldi). Z kolei regularnie koncertujące w ostatnich latach chór i orkiestra szkoły Saint Joseph des Carmes (św. Józefa od Karmelitów) z południowej Francji odbędzie koncertowe tournée, śpiewając m.in. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Bazas czy znanych paryskich kościołach pw. św. Rocha i św. Ludwika „Na wyspie” – w programie m.in. Tallis, Palestrina, Charpentier, Monteverdi, Haendel, Mondonville, Lotti i Franck.

Chór szkoły Saint Joseph des Carmes

Działalność, a nawet koncerty muzyki sakralnej w wykonaniu chórów z tradycyjnych parafii i szkół Bractwa na świecie nie są rzadkością. W przypadku wyżej wspomnianych chórów szczególnie cieszy wysoki poziom młodych słowików, pozwalający im na współpracę z profesjonalnymi orkiestrami i na występy w zabytkowych francuskich świątyniach, na większą chwałę Bożą i ku pokrzepieniu serc, a także świadczący o wysokiej jakości kształcenia udzielanego w szkołach Bractwa Św. Piusa X.

Fragmenty z dwóch dysków wydanych przez chór z Saint Joseph des Carmes można odsłuchać na jego stronie internetowej, a koncertu w opactwie Le Thoronet z lipca 2017 r. można posłuchać w całości na YouTube:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Apostolat i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.