Przejdź do treści

USA: Święcenia kapłańskie w Dillwyn

Ryt nakładania rąk w czasie święceń kapłańskich w Dillwyn

W piątek 22 czerwca br. bp Bernard Tissier de Mallerais, francuski biskup pomocniczy Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, udzielił święceń prezbiteratu siedmiu diakonom w seminarium św. Tomasza z Akwinu w Dillwyn w Stanach Zjednoczonych. Wśród nowo wyświęconych kapłanów jest sześciu Amerykanów i jeden Irlandczyk.

Załączone poniżej nagranie filmowe (w języku angielskim), a także galeria zdjęć przedstawiają piątkową ceremonię oraz główne ryty obrzędu święceń kapłańskich: apel kandydatów, prostrację diakonów w czasie śpiewu litanii do wszystkich świętych, ryt nałożenia rąk przez biskupa i obecnych kapłanów, namaszczenie rąk nowo wyświęconych prezbiterów oraz wspólną z biskupem celebrację Mszy św. (z asystą starszych kapłanów), wreszcie rozwinięcie dotąd częściowo złożonego ornatu kapłańskiego na znak udzielenia władzy rozgrzeszania grzechów.
Do roku akademickiego 2016/2017 seminarium św. Tomasza z Akwinu znajdowało się w miejscowości Winona w amerykańskim stanie Minnesota. Z powodu wzrostu liczby kandydatów do kapłaństwa, od września 2017 r. seminarium mieści się w bardziej przestronnej, nowo wybudowanej siedzibie w Dillwyn w stanie Wirginia. Poniższe nagranie ukazuje wnętrza seminarium:
Niedawne święcenia kapłańskie były więc pierwszą taką ceremonią, mającą miejsce w Dillwyn. Poniższy film przedstawia m.in. przygotowanie łąki na przyjęcie licznej rzeszy wiernych przybyłych na święcenia, które – podobnie jak to się dzieje w innych seminariach Bractwa na świecie – z tego powodu odbywają się na świeżym powietrzu.
Skip to content