Przejdź do treści

Bawaria: Święcenia kapłańskie w Zaitzkofen

Święcenia kapłańskie w Zaitzkofen AD 2018

30 czerwca br., we wspomnienie św. Pawła Apostoła, w seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen bp Alfons de Galarreta udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom, w tym ks. dk. Jakubowi Wawrzynowi z Polski.

Argentyński biskup pomocniczy Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X przypomniał w kazaniu, że kapłan winien przede wszystkim głosić Verbum crucis – Chrystusa ukrzyżowanego, który przypomina o Bożej sprawiedliwości, świętości oraz o nieskończonym Bożym miłosierdziu. Chrystus ukrzyżowany jest królewską drogą do nieba oraz wzorem cnót, które winniśmy praktykować. Bp de Galarreta wskazał również, że cała historia Kościoła dowodzi, iż Pan Jezus zwycięża, króluje i panuje (Christus vincit, regnat, imperat) tam, gdzie jest sprawowana Najświętsza Ofiara Krzyża. Pobudził także przyszłych kapłanów do wierności Bogu, Jego prawdzie, łasce i sakramentom, albowiem wierność jest tym, czego najbardziej wymaga się od sług Bożych.

Ryt nakładania rąk podczas święceń w Zaitzkofen, 30 czerwca 2018 r.

Biskup przypomniał również żywy przykład założyciela Bractwa, abp. Marcelego Lefebvre’a, który uczył swych kapłanów żyć Chrystusem ukrzyżowanym poprzez Mszę św. i wierną, przepełnioną miłością służbę kapłańską. Wobec trudności dzisiejszego świata argentyński duchowny polecił przyszłych prezbiterów opiece Matki Bożej Współodkupicielki, która do samego końca stała pod krzyżem Pana Jezusa.

W ceremonii święceń kapłańskich w Zaitzkofen licznie uczestniczyli kapłani Bractwa (było ich 82, w tym ośmiu z Polski). Na uroczystości przybyły rodziny nowo wyświęconych kapłanów oraz wyjątkowo liczna grupa wiernych, ok. 2500 osób. Nie zabrakło oczywiście gości z Polski – dla katolickiej Tradycji nowy polski kapłan to wielka radość i nadzieja na kolejne, liczne powołania kapłańskie.

Dostępna jest galeria zdjęć z uroczystości; ponadto w tym roku po raz pierwszy ceremonia była transmitowana na żywo w witrynie YouTube na kanale niemieckiego dystryktu Bractwa:
Prymicja ks. Jakuba Wawrzyna FSSPX odbędzie się w kościele Niepokalanego Serca N.M.Panny przy ul. Gancarskiej 32 w Warszawie w najbliższą sobotę, tj. 7 lipca, o godz. 10.30 (błogosławieństwo prymicyjne o godz. 9.45).

Przypominamy, że – jeśli Pan Bóg pozwoli – latem przyszłego roku święcenia kapłańskie przyjmie ks. dk. Bartosz Tokarski. Wszystkich Czytelników prosimy o modlitwę w jego intencji, w intencji neoprezbitera ks. Wawrzyna, a także w intencji wszystkich seminarzystów Bractwa.

Skip to content