Przejdź do treści

Szwajcaria: Święcenia kapłańskie w Ecône

Święcenia kapłańskie w Ecône AD 2018

29 czerwca br., w święto śś. Apostołów Piotra i Pawła, w seminarium św. Piusa X w Ecône (Szwajcaria) bp Bernard Fellay wyświęcił pięciu nowych kapłanów – w tym trzech dla Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X – oraz pięciu nowych diakonów. Oprócz trzech diakonów z Bractwa św. Piusa X święcenia kapłańskie otrzymali dwaj diakoni z tradycyjnych wspólnot zakonnych – jeden to benedyktyn z Bellaigue, zaś drugi należy do Bractwa Przemieniania Pańskiego z Mérigny.

Przełożony generalny Bractwa św. Piusa X podkreślił w kazaniu godność kapłaństwa: „Święty proboszcz z Ars mawiał, że jeśli wiedzielibyśmy, czym dokładnie jest kapłan, pomarlibyśmy z miłości – taka jest jego wielkość! Sacerdos in æternum, kapłan na wieczność, na zawsze. Tak go określa Kościół. Znamienia kapłaństwa, które naznaczy was dziś w głębi duszy, nie możecie stracić ani na ziemi, ani w niebie. Tego, co czyni was kapłanami, nie możecie stracić. Zaprawdę, kapłaństwo przenosi was w inny, ponadludzki wymiar. Stawia was w wieczności”. Biskup przypomniał również prześladowania, które towarzyszą kapłaństwu, wedle słów samego Zbawiciela: „Nie jest sługa większy od swego pana. Jeśli mnie prześladowali i was prześladować będą” (Jan 15, 20). Zaznaczył przy tym, że mimo strasznego kryzysu wiary i wartości, kapłan działa po stronie Chrystusa-zwycięzcy: „Na świecie ucisk mieć będziecie; ale ufajcie, jam zwyciężył świat” (Jan 16, 33).

W ceremonii święceń kapłańskich uczestniczyło również 121 kapłanów, reprezentujących wszystkie kraje świata, w których na co dzień obecne jest Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.
Aktualizacja 04.07.2018: dodano prezentację zdjęć ze święceń.

Skip to content