Przejdź do treści

XXIV Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę

Pielgrzymi na trasie

4 sierpnia br. z warszawskiego przeoratu Bractwa św. Piusa X ok. 100 pątników wyruszyło w drogę do Jasnej Góry. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmiało „Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski”. Pielgrzymom towarzyszyło sześciu kapłanów Bractwa, sprawujących sakramenty święte, prowadzących rozważania i wygłaszających wykłady. Pielgrzymka była międzynarodowa nie tylko z nazwy: wśród pątników znajdowali się wierni z USA, Szwajcarii, Niemiec, Estonii, Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Po przebyciu prawie 300 km, w wigilię święta wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pielgrzymi dotarli do tronu Królowej Korony Polski na Jasnej Górze. W wejściu na Jasną Górę wzięło udział łącznie ok. 200 wiernych z kaplic Bractwa w całej Polsce.

Zakończenie pielgrzymki wiązało się z pożegnaniem dotychczasowego przełożonego Bractwa w Polsce i krajach bałtyckich, ks. Łukasza Webera FSSPX. Podczas kazania w czasie Mszy św. z wyższą asystą, odprawionej w Częstochowie 14 sierpnia, ks. Weber podziękował kapłanom za cztery lata wspólnej pracy na rzecz Tradycji w Polsce. Z kolei kierownik pielgrzymki, ks. Łukasz Szydłowski FSSPX, w imieniu kapłanów i wiernych podziękował ks. Weberowi za jego posługę w naszej Ojczyźnie, podkreślając, że skuteczność pracy kapłańskiej mierzy się nie przez aktywizm, ale przez wierność Mszy św., ducha modlitwy i osobiste ofiary.

Nowym przełożonym Bractwa w Polsce od 15 sierpnia br. jest ks. Karol Stehlin FSSPX, który pełnił już tę funkcję w latach 1994–2014. Ks. Stehlin przekazuje obecnie obowiązki przełożonego dystryktu Azji swemu następcy i przybędzie do Polski 3 października. Tymczasowym administratorem Bractwa w Polsce jest ks. Weber, który później obejmie funkcję koordynatora Domu Generalnego Bractwa w Menzingen dla krajów niemieckojęzycznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa p. Sławomira Surowca.

Skip to content