Przejdź do treści

Francja: XIII Uniwersytet Letni Bractwa św. Piusa X

W dniach 12–16 sierpnia na terenie szkoły Saint-Joseph des Carmes w Montréal-de-l’Aude na południu Francji trwały spotkania XIII Uniwersytetu Letniego (UDT, universite d’été), zorganizowanego przez francuski dystrykt Bractwa. Temat tegorocznych zajęć – „1968–2018: okres chaosu; jak przywrócić porządek?” – nawiązywał do francuskiej rewolty studenckiej z maja 1968 r., której główne hasło brzmiało „zakazuje się zakazywać”. W ramach Uniwersytetu Letniego odbyło się kilkanaście wykładów o naturalnym i nadprzyrodzonym porządku społeczeństwa chrześcijańskiego. Konferencje poruszyły tematykę rodziny, edukacji wartości, chrześcijańskiej ekonomii, dezinformacji medialnej, sztuki pojmowanej jako dekonstrukcja bądź propagowanie rzeczywistości, dzisiejszych możliwości „odnowienia wszystkiego w Chrystusie” oraz zwalczania działalności wywrotowej w Kościele i w instytucjach politycznych.

Oprócz wykładów odbyły się również warsztaty formacyjne o charakterze apologetycznym na temat tradycyjnego modelu rodziny i edukacji, możliwości działania katolików w polityce oraz skuteczności przekazu medialnego poza kręgami katolickimi.

XIII Uniwersytet Letni dystryktu Francji Bractwa św. Piusa X stał się także okazją do pożegnania dotychczasowego przełożonego dystryktu, ks. Krystiana Bouchacourta, którego kapituła generalna Bractwa wybrała w lipcu br. na drugiego asystenta przełożonego generalnego.

Skip to content