Przejdź do treści

RPA: Wizyta przełożonego generalnego

  • Apostolat
Ks. Dawid Pagliarni FSSPX z duchowieństwem Bractwa w Afryce

W dniach 26–30 września br. ks. Dawid Pagliarani FSSPX, przełożony generalny Bractwa Św. Piusa, odwiedził Republikę Południowej Afryki, gdzie mieści się siedziba dystryktu Afryki Bractwa.

Przełożony generalny spotkał się z księżmi i braćmi dystryktu w domu rekolekcyjnym w górach Magaliesberg, w pobliżu Johannesburgu, gdzie tydzień wcześniej księża, bracia i oblatki dystryktu brali udział w rekolekcjach głoszonych przez ks. Jakuba Merela FSSPX z przeoratu w Bordeaux we Francji.

Spotkanie z przełożonym generalnym zakładało omówienie ostatnich decyzji kapituły oraz przedstawienie analizy kryzysu Kościoła w Afryce autorstwa ks. Mikołaja Bély’ego FSSPX z przeoratu Świętego Krzyża w Nairobi (Kenia). Przełożony generalny omówił również swoją wizję relacji Bractwa z Rzymem. Przypomniał, że Kościół okupowany przez modernistów pozostaje Kościołem, a Bractwo św. Piusa X nie jest schizmatyckie. Podkreślił również, że w relacjach z Rzymem należy zachowywać roztropność i uważność na znaki Opatrzności.

Wizyta ks. Pagliaraniego w RPA była dla niego okazją osobistego poznania znacznej części duchowieństwa afrykańskiego dystryktu Bractwa, na czele którego stoi ks. Henryk Wuilloud FSSPX ze Szwajcarii. Przełożony generalny mógł również przy tej okazji zapoznać się z uwarunkowaniami i problemami apostolatu Bractwa na Czarnym Kontynencie.

Na koniec wizyty ks. Pagliarani odprawił dla wiernych niedzielną Mszę św. w Bredell, gdzie mieści się siedziba dystryktu.

Skip to content