Przejdź do treści

Kenia: Śluby u Sióstr Misjonarek Bractwa św. Piusa X

Wspólnota Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi w Kenii, 21 XI 2018

21 listopada Kościół obchodzi święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni, przypominające nam, że Matka Zbawiciela w pełni poddała się woli Bożej i nie zawsze dla nas jasnym zamiarom Jego Opatrzności. Święto to było szczególnym dniem dla Bractwa św. Piusa X w Kenii, gdzie pochodzące z Ugandy, Francji i Szwajcarii (w tym przypadku dwie siostry) nowicjuszki złożyły swe pierwsze śluby. Podczas tych samych uroczystości cztery inne siostry odnowiły swe śluby – Francuzka, Gabonka i dwie Nigeryjki. Powiązanie ślubów z obchodzonym świętem maryjnym ma dodatkowo pobudzić siostry do oddania swego życia Trójcy Świętej za przykładem całkowitego oddania się Najświętszej Maryi Panny.

Ceremonii przewodniczył ks. Henryk Wuilloud FSSPX, przełożony dystryktu Afryki, któremu towarzyszyli księża Krzysztof Pfluger oraz Jakub Kimani Naguro, kapelan sióstr misjonarek. W wymownym kazaniu ks. Wuilloud zwrócił się do zakonnic, nazywając je „przyszłymi królowymi Afryki”, albowiem będą oblubienicami Króla. Zaiste, zakonnica ślubuje ubóstwo, żeby wzbogacić się duchowo; czystość, żeby wykazać apostolską płodność; a w końcu posłuszeństwo, żeby stać się królową: servire Deo regnare est (‘służyć Bogu to królować’)!

Po uroczystościach miał miejsce świąteczny obiad, wzbogacony śpiewami i koncertem, włącznie z tam-tamem pochodzącej z Afryki siostry Klary, a po nim odbył się już tradycyjny pochód nowych nowicjuszek z okolicznościowymi tortami.

Wspólnota Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi liczy obecnie dwanaście sióstr profesek, jedną nowicjuszkę i dwie postulantki. Wesprzyjmy naszą modlitwą tę piękną misyjną krucjatę w Afryce wzorem czcigodnego założyciela Bractwa św. Piusa X, abp. Marcelego Lefebvre’a.

Oby za przyczyną Najświętszej Maryi Panny dobry Bóg sprawił, żebyśmy po tym ziemskim życiu stanęli w świątyni Jego chwały (z kolekty na 21 listopada)!

Skip to content