Przejdź do treści

Kraków: Powitanie ks. Jaromira Kučírka FSSPX

Ks. Jaromir Kučírek FSSPX, nowy przeor w przeoracie św. Stanisława Biskupa w Krakowie

8 grudnia br. po uroczystej Mszy św. ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w przeoracie św. Stanisława Biskupa w Krakowie wierni powitali nowego przeora, ks. Jaromira Kučírka FSSPX. Dotychczasowy przeor, ks. Łukasz Szydłowski FSSPX, przedstawił krótko jego życiorys i poprosił o modlitwę w intencji kapłanów, aby zawsze byli wierni statutom Bractwa św. Piusa X. Nowy przeor podkreślił z kolei, że przeoraty są kluczowym elementem dobra wspólnego Bractwa i zwiększenie liczby kapłanów w przeoracie św. Stanisława to wyraz uznania przez przełożonych znaczenia tego miejsca dla rozwoju apostolatu Tradycji w Polsce południowej.

Istotnie, w spotkaniu wzięli udział nie tylko wierni z różnych kaplic z południa Polski, ale także z miejsc, gdzie nie ma jeszcze stałej obecności Tradycji katolickiej. Wśród przybyłych znaleźli się m.in. goście z Podhala, którzy wręczyli nowemu przeorowi ciupagę jako symbol władzy gazdy, zaś ks. Szydłowskiemu, ponieważ gazdą już nie jest, kapelusz podhalańskiego bacy – czyli pasterza. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w przygotowanie spotkania od strony kulinarnej (pod jak zawsze sprawnym i życzliwym kierownictwem p. Szydłowskiej) goście przeoratu mogli zjeść smaczną kolację w rodzinnej atmosferze.

Ks. Jaromir Kučírek jest Czechem i pochodzi z Moraw. Przed wstąpieniem do seminarium Najświętszego Serca Jezusowego w Zaitzkofen (Bawaria) ukończył studia na Uniwersytecie Praskim w zakresie stosunków międzynarodowych. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2005 r.; przez rok pełnił rolę wikarego w przeoracie w Wiedniu, by później przez 12 lat być przeorem w stolicy Tyrolu – Innsbrucku. Ks. Kučírek wyjawił, że jego pierwszy kontakt z Tradycją katolicką nastąpił w 1995 r. w… Krakowie, dlatego też cieszy się z powrotu do tego miasta po 23 latach.

8 grudnia to szczególny dzień w Bractwie Św. Piusa – w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny tradycyjnie odbywa się przyjęcie alumnów drugiego roku seminarium do Bractwa, a także odnowienie przynależności innych kleryków bądź księży, a także definitywny akces kapłanów do Bractwa poprzez złożenie przez nich wieczystych oblacji. W tym roku swoje wieczyste oblacje złożył w Warszawie ks. Hubert Kuszpa FSSPX.

Skip to content