Przejdź do treści

Meksyk: Tradycja w ojczyźnie Cristeros

Ceremonia bierzmowania w kaplicy pw. Matki Bożej z Guadalupe, Meksyk, 11 XI 2018

Przy okazji podróży apostolskiej bp. Bernarda Fellaya po dystrykcie Meksyku, podczas której udzielał on sakramentu bierzmowania w różnych kaplicach Bractwa w tym czternastym co do wielkości kraju świata, portal fsspx.news opublikował jego lakoniczne zapiski z podróży wraz z galerią zdjęć kaplic i przeoratów Bractwa w Meksyku. Poniżej przedstawiamy ich streszczenie w języku polskim.

Podróż biskupa pomocniczego Bractwa w ojczyźnie Cristeros trwała w dniach 10–25 listopada br. Szwajcarski duchowny udzielił sakramentu żołnierza Chrystusa ponad 250 wiernym. Odwiedziny w Meksyku były dla bp. Fellaya okazją do przypomnienia ciekawych wątków z historii Bractwa w Meksyku.

Miasto Tlaxiaco w latach 80. XX wieku wsławiło się „okupacją” kilku kościołów diecezjalnych przez tradycjonalistów – wiernych tych kościołów – którzy w 1981 r. przekazali ich klucze abp. Marcelowi Lefebvre’owi w trakcie jego wizyty w Meksyku (w ciągu trzech dni bierzmował on wówczas ponad 850 osób!). Z tych świątyń jedna, a mianowicie kościół pw. św. Mikołaja, do dziś pozostaje w rękach Tradycji katolickiej, chociaż biskup diecezjalny ciągle próbuje ją zająć – raz przemocą, raz za pośrednictwem sądu. Obecnie sytuacja wygląda tak, że ordynariusz przegrał proces w pierwszej instancji, lecz odwołał się od wyroku. W Tlaxiaco komitet obrońców kościoła pw. św. Mikołaja jest powszechnie znany z organizacji procesji Wielkiego Tygodnia, podczas których tysiące wiernych oddają na ulicach cześć męce Pańskiej, symbolizowanej przez figurę skrępowanego Chrystusa, el Señor del rescate, na co dzień znajdującą się w kościele Bractwa.

Nie brakuje innych podobieństw z parafią św. Mikołaja w Paryżu – wszak Tlaxiaco było onegdaj francuską osadą nazywaną „Małym Paryżem” (Pequeño Paris), a wśród pierwszych działających w Meksyku kapłanów Bractwa francuscy księża Faure i Babinet utrzymywali życzliwe stosunki z tamtejszymi mieszkańcami, co wielce ułatwiło instalację Bractwa w tym mieście.

Konstrukcje w Tlaxiaco są bardzo solidne z powodu niebezpieczeństwa trzęsienia ziemi. Wedle świadectwa przebywającego wówczas na miejscu ks. Rodryga Fernandeza, w zeszłorocznym trzęsieniu ziemi stoły i książki „latały” 50 cm nad podłogą, a kopuła kościoła przesunęła się.

Biskup Fellay odwiedził również przeorat Bractwa w Orizabie, mieście leżącym u podnóża Pico de Orizaba – uśpionego wulkanu stanowiącego najwyższy szczyt Meksyku (5636 m n.p.m.) i trzeciego co do wysokości szczytu w całej Ameryce Północnej. Z kolei z pobliskiego szczytu Sierra Negra (5480 m n.p.m.) biskup miał okazje podziwiać obszerną panoramę meksykańskich równin i wulkanów. W tym samym regionie, w miejscowości Puebla, ks. Marek Gensbittel FSPPX buduje nowy kościół Bractwa. Dotychczas wybudowany kompleks budynków służy już jako szkoła.

Kończąc swoją podróż apostolską, bp Fellay w ostatnią niedzielę roku liturgicznego odprawił uroczystą Mszę św. z wyższą asystą w klasztorze sióstr „Minimas”, w pobliżu siedziby dystryktu w stolicy Meksyku. Franciszkańskie zakonnice zawsze witają biskupów Tradycji w uroczysty sposób, z deszczem płatków róż włącznie.

W czasie swej podróży bp Fellay pielgrzymował również do dwóch sanktuariów maryjnych – wspaniałej bazyliki Matki Bożej z Zapopán oraz duchowej stolicy Meksyku i najliczniej odwiedzanego sanktuarium maryjnego w świecie – sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk. W tym ostatnim powierzył Najświętszej Maryi Pannie Bractwo św. Piusa X oraz jego apostolat w obu Amerykach.

Źródła

Skip to content