Przejdź do treści

Obłóczyny, tonsura i niższe święcenia kapłańskie w seminariach Bractwa na świecie

Pamiątkowe zdjęcie po ceremonii w Zaiztkofen, 2 lutego 2019 r.

W okresie zimowym, między 2 lutego a sobotą Sitientes (poprzedzającą I Niedzielę Męki Pańskiej w Wielkim Poście) w seminariach Bractwa św. Piusa X na półkuli północnej odbywają się obłóczyny seminarzystów roku duchowości, alumni drugiego roku otrzymują tonsurę, zaś klerycy trzeciego i czwartego roku seminarium – odpowiednio pierwsze dwa i kolejne dwa niższe święcenia kapłańskie (ostiariat i lektorat oraz egzorcystat i akolitat).

Alumni w czasie ceremonii obłóczyn we Flavigny, 2 lutego 2019 r.

W bieżącym roku akademickim, w święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny (2 lutego), łącznie aż 46 seminarzystów roku otrzymało sutannę z rąk biskupów pomocniczych Bractwa: w seminarium św. Tomasza z Akwinu w Dillwyn (USA) bp Bernard Fellay dokonał obłóczyn aż 24 alumnów (21 Amerykanów, dwóch Irlandczyków i jednego Kanadyjczyka), w seminarium św. Jana Marii Vianneya we Flavigny (Francja) bp Bernard Tissier de Mallerais obłóczył 16 seminarzystów (12 Francuzów, dwóch Anglików, jednego Portugalczyka i jednego Szwajcara), zaś w seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w bawarskim Zaitzkofen (Niemcy) sześciu alumnów – w tym dwóch Polaków – przyjęło klerycki strój z rąk bp. Alfonsa de Galarreta.

Pamiątkowe zdjęcie po ceremonii w Dillwyn, 2 lutego 2019 r.

W Dillwyn, podczas tej samej ceremonii, bp Fellay udzielił również tonsury ośmiu klerykom, dwóch ostatnich święceń niższych jednemu alumnowi oraz święceń subdiakonatu kolejnemu klerykowi. W Zaitzkofen bp de Galarreta udzielił tonsury pięciu alumnom (w tym dwóm Polakom), a w niedzielę 3 lutego święceń ostiariatu i lektoratu trzem klerykom (w tym jednemu Polakowi) oraz egzorcystatu i akolitatu pięciu innym alumnom. We francuskojęzycznym seminarium św. Piusa X w Ecône (Szwajcaria) niższe święcenia kapłańskie będą natomiast udzielane w okresie Wielkiego Postu.

Każda z wymienionych ceremonii stanowi kolejny stopień w przygotowaniu alumna do kapłaństwa katolickiego. Kandydat zostaje najpierw odziany w sutannę, oznaczającą oderwania go od życia świeckiego, tonsura włącza go już do stanu duchownego, a niższe święcenia udzielają mu pewnych władz kapłańskich związanych z kultem Bożym czy troską o świątynię.

Obecnie w Zaitzkofen jest siedmiu polskich alumnów; jeden z nich przyjmie w tym roku, Deo volente, święcenia subdiakonatu (6 kwietnia) i diakonatu (9 czerwca), a drugi – święcenia kapłańskie (29 czerwca).

W tym ważnym dla alumnów Tradycji katolickiej okresie pamiętajmy szczególnie o modlitwie w ich intencji, aby definitywnie rozeznali wolę Bożą co do swego powołania i gorliwie w nim wytrwali: Panie, daj nam wiele świętych powołań kapłańskich!

Aktualizacja 23.03.2019:
Nagranie z uroczystości nałożenia sutanny w Dillwyn, USA
Skip to content