Przejdź do treści

Francja: Śluby wieczyste byłego przełożonego dystryktu Bractwa

O. Józef po dokonaniu wieczystej profesji

1 maja, w święto św. Józefa, o. Józef złożył profesję wieczystą w tradycyjnej wspólnocie kapucyńskiej w Morgon. W ceremonii, oprócz ojców i braci kapucynów, wzięło udział kilkunastu kapłanów z Bractwa św. Piusa X – dotychczasowych współbraci o. Józefa – oraz około dwustu wiernych.

Ojciec Józef, wcześniej ks. Reginald (Régis) de Cacqueray-Valménier FSSPX (*1967), otrzymał święcenia kapłańskie w 1992 r. w Ecône z rąk bp. Licyniusza Rangela. Przez 10 lat pracował w szkole Saint-Joseph des Carmes w południowej Francji; później, w latach 2002–2014, był przełożonym dystryktu Bractwa we Francji. Ukończywszy swoją drugą kadencję, w 2014 r. wstąpił do wspólnoty kapucynów w Morgon.

W kazaniu towarzyszącym uroczystości gwardian klasztoru, o. Antoni, objaśnił, w jaki sposób śluby zakonne są źródłem duchowej płodności. Wyzbywając się własnej woli (przez posłuszeństwo), dóbr tego świata (przez ubóstwo) oraz doczesnej płodności (przez czystość) dusza poprzez śluby przywiązuje się do źródła wszelkiego dobra, jakim jest Bóg.

Skip to content