Przejdź do treści

Bawaria: Święcenia diakonatu w seminarium FSSPX w Zaitzkofen

  • przez

Seminarium duchowne Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen (Bawaria)

8 czerwca br., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen (Bawaria) z rąk bp. Bernarda Fellaya trzej klerycy: Austriak, Niemiec oraz pochodzący z Polski kl. Sebastian Koliński otrzymali święcenia diakonatu. W uroczystości – oprócz rodzin nowo wyświęconych diakonów i zgromadzonych wiernych – wzięło udział licznie zebrane duchowieństwo (w 18 kapłanów) i osoby zakonne, pośród których była również obecna delegacja z Polski.

Podczas kazania celebrans podkreślił związek diakonatu z Duchem Świętym. Bezpośrednio przed wypowiedzeniem sakramentalnej formuły biskup zwraca się do kandydata do święceń: „Weźmij Ducha Świętego, abyś był mocny i opierał się szatanowi i jego pokusom. W imię Pańskie”, zaś sama formuła sakramentu brzmi: „Prosimy Cię, Panie, ześlij na nich Ducha Świętego, aby ich umocnił siedmiorakim darem Twojej łaski do wiernego spełniania obowiązków Twej służby”. Diakoni są ustanowieni w Kościele jako pomocnicy kapłanów przy głoszeniu kazań, udzielaniu chrztów i składaniu ofiary Mszy Świętej, dlatego powinni być przyozdobieni wszelkimi cnotami i prowadzić nienaganne życie.

Nowych diakonów polecamy modlitwom naszych Czytelników. Pamiętajmy również o pozostałych alumnach seminariów duchownych Bractwa św. Piusa X. 29 czerwca, w święto śś. Apostołów Piotra i Pawła, będą miały miejsce święcenia prezbiteratu, do których przygotowuje się m.in. polski diakon Bartosz Tokarski.

Skip to content