Przejdź do treści

Józefów: Poświęcenie kaplicy i konsekracja ołtarza w szkole Bractwa (galeria fotograficzna)

Bp Alfons de Galarreta z asystą po Mszy św. pontyfikalnej w kaplicy pw. Świętej Rodziny w Józefowie
We wtorek 28 maja br. bp Alfons de Galarreta poświęcił kaplicę i konsekrował ołtarz w Szkole Podstawowej i Liceum św. Tomasza z Akwinu w Józefowie (zarówno kaplica, jak i ołtarz noszą wezwanie Świętej Rodziny). Ceremonia – na którą złożyły się trzy części: poświęcenie kaplicy, konsekracja ołtarza i Msza św. pontyfikalna – zgromadziła liczne duchowieństwo, braci zakonnych, nauczycieli i uczniów, a także innych wiernych.

Cała ceremonia rozpoczęła się o 9.00 rano w kruchcie, przed zamkniętymi drzwiami kaplicy niedostępnej jeszcze dla świętych obrzędów. Celem tej pierwszej części było wyłączenie pomieszczenia z użytku świeckiego i oddanie go na służbę Bożą. Biskup w asyście kapłanów i przy śpiewie psalmu 86 skropił wodą święconą kaplicę z zewnątrz; następnie, przy śpiewie Litanii do wszystkich świętych, procesyjnie wkroczył do niej, żeby pokropić jej ściany oraz posadzkę.

Następnie bp de Galarreta – po zmianie szat na fioletowe – przystąpił do konsekracji ołtarza. Najpierw pokropił go wodą gregoriańską (czyli mieszaniną wody źródlanej, wina, popiołu i soli), a następnie namaścił w pięciu miejscach na pamiątkę pięciu najdroższych ran Pana Jezusa. Świętym obrzędom towarzyszył śpiew psalmu 42. Gdy szaty biskupa znowu zostały zmienione na białe, duchowieństwo udało się w procesji do starej kaplicy, gdzie spoczywały, przygotowane dzień wcześniej, relikwie świętych męczenników: Agaty, Aureliusza, Bonifacego i Firmina. Uroczyście przeniesiono je na feretronie do kaplicy i złożono w ołtarzu – w ten sposób stał się on jakby grobem męczenników, a cały obrzęd nawiązywał do uroczystych ceremonii pogrzebowych z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Złożeniu relikwii w zagłębieniu wydrążonym w kamiennej płycie ołtarzowej towarzyszyło ich okadzenie. Biskup de Galarreta osobiście zamurował relikwie w ołtarzu, korzystając z cementu sporządzonego przy użyciu wody gregoriańskiej.

Kolejnym obrzędem było namaszczenie płyty ołtarzowej wonnym olejem krzyżma świętego. W pięciu miejscach mensy biskup uczynił kciukiem pięć znaków krzyża, ponownie nawiązując do najdroższych ran Chrystusa Pana. Następnie namaścił front mensy ołtarzowej oraz cztery miejsca złączenia mensy z podstawą ołtarza, żeby w końcu całość okadzić. Wszystko to było przygotowaniem do złożenia pierwszej ofiary na nowo poświęconym ołtarzu – była to ofiara palonego kadzidła. W pięciu miejscach ołtarza – wcześniej namaszczonych olejem krzyżma świętego – bp de Galarreta zapalił kadzidło zmieszane z woskiem, a gdy w górę wznosił się dym, konsekrator wypowiedział uroczyste i wzruszające słowa prefacji konsekracyjnej. Gdy udał się do zakrystii, aby przygotować się do Mszy św., bracia zakonni ozdobili ołtarz obrusami, kwiatami i lichtarzami; odsłonili także stojący na nastawie ołtarza wielki krucyfiks.

Ceremonia poświęcenia kaplicy i konsekracji ołtarza zakończyła się złożeniem po raz pierwszy ofiary Mszy św. w nowym domu Bożym. Była to Msza św. pontyfikalna, wotywna, ku czci Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa. W homilii bp de Galarreta podkreślił, że społeczność szkolna ma wielki przywilej posiadania tak pięknej kaplicy, która jako pomieszczenie konsekrowane jest miejscem wyjątkowym, gdyż to właśnie w nim w sposób szczególny Pan Bóg słyszy modlitwy zanoszone przez wiernych.

Wigilia konsekracji ołtarza:
Konsekracja ołtarza i poświęcenie kaplicy:
Kazanie bp. de Galarrety:
Aktualizacja 6.06.2019: Dodano galerię zdjęć.

Aktualizacja 10.06.2019: Dodano kazanie bp. de Galarrety.

Skip to content