Przejdź do treści

USA: Nowe dzwony dla Tradycji katolickiej

Święcenie dzwonów w Walton (USA)

30 maja, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, w żeńskiej szkole Najświętszego Serca Jezusowego w Walton w stanie Kentucky (USA) ks. Jerzy Wegner FSSPX, przełożony amerykańskiego dystryktu Bractwa św. Piusa X, poświęcił trzy dzwony. Tego samego dnia w szkole prowadzonej przez siostry dominikanki miała także miejsce tzw. uroczysta Komunia św. z odnowieniem przyrzeczeń chrztu przez uczennice – jest to zwyczaj wprowadzony przez św. Wincentego a Paulo w XVII w. i praktykowany głównie we Francji, którego celem jest odnowienie u nastolatków gorliwości eucharystycznej i umocnienie ich katolickiej tożsamości.

Dzwony zostały zamówione we francuskiej odlewni dzwonów Paccard z Annecy, która od czasu swego założenia w 1796 r. wyprodukowała ich już ponad 120 tysięcy (!). Dzwony z francuskiej Owernii można spotkać na całym świecie: w Europie, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Japonii i na wyspach Fidżi, także w kościołach Tradycji. Dzwony z Walton zostały pobłogosławione najpierw we Francji, w trakcie procesu odlewania, a następnie poświęcone właśnie w Kentucky; do USA przybyły przetransportowane statkiem przez Atlantyk. Kilka dni po ich poświęceniu dzwony – nazwane „Nasza Pani od Najświętszego Serca”, „Maryja Dominika” i „Maryja Józefa” – zostały umieszczone na dzwonnicy.

Żeńska szkoła Najświętszego Serca Jezusowego w Walton została założona w 2017 r. przez francuskie tradycyjne zgromadzenie dominikanek szkolnych z Fanjeaux; współpracuje ona ze znajdującą się w tym samym mieście szkołą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, prowadzoną przez Bractwo św. Piusa X.

Skip to content