Przejdź do treści

VIII Poznański Piknik Tradycji

  • przez

Poświęcenie sztandaru Krucjaty Eucharystycznej podczas VIII Poznańskiego Pikniku Tradycji

W tym roku Dzień Dziecka dla dzieci (a także ich rodziców) z kaplicy pw. św. Józefa w Poznaniu był wyjątkowy: oto w słoneczną sobotę 1 czerwca odbył się długo zapowiadany piknik Tradycji katolickiej. Poprzedziły go Msza św., odprawiona w kaplicy z samego rana, oraz – ponieważ była pierwsza sobota miesiąca – adoracja Najświętszego Sakramentu. Po modlitwie wierni udali się do niedalekiego Puszczykowa, aby tam resztę dnia spędzić na ucztowaniu oraz grach i zabawach.

Ważnym punktem programu był popis muzyczny dzieci z Krucjaty Eucharystycznej, które po występie przed liczną publicznością otrzymały gromkie oklaski. Odbył się również mecz piłki nożnej, w którym zagrali chłopcy i ich opiekunowie; chociaż pot lał się z nich strumieniami, to walka obu drużyn o zwycięstwo była bardzo zacięta.

Siłę do wytrwania do końca pikniku można było czerpać z pyszności, przygotowanych przez wiernych. Różnego rodzaju sałatki, zapiekanki, owoce, grill, wyborne ciasta – wszystko to cieszyło nawet najbardziej wymagających, a panujący przy stole z jedzeniem rozgardiasz dobitnie świadczył o tym, że apetyty dopisują. Dla spragnionych nie zabrakło wody mineralnej ani soków.

Jak co roku, po zaspokojeniu apetytów, jeden z uczestników wygłosił wykład; tym razem jego tytuł brzmiał „O sztuce dyskutowania”, a prelegent – profesor Kazimierz Świrydowicz – ubarwił swe wystąpienie licznymi anegdotami.

W pewnym momencie pikniku ks. Wierzycki poświęcił nowo zakupiony sztandar Krucjaty Eucharystycznej. Wspomniał przy tym o ważnej roli, jaką krucjata spełnia w życiu dzieci i jak istotnym elementem ich życia jest regularna modlitwa i wspólne comiesięczne spotkania. Po chwili niezbędnego skupienia powrócił swobodny nastrój, a zebrani słuchali kolejnych występów muzycznych dzieci. Każdy odważny solista został obdarowany małym upominkiem, a gdy się okazało, że jeden z chłopców akurat w ten dzień obchodzi swoje urodziny, wszyscy odśpiewali mu gromkie Sto lat!

Starsze dzieci opiekowały się młodszymi, dzięki czemu rodzice mogli w spokoju odpocząć i spędzić z innymi wiernymi czas na rozmowach i ożywionych dyskusjach.

VIII Poznański Piknik Tradycji Katolickiej zakończył się wspólnie odmówionym różańcem, po którym wszyscy udali się do swoich domów. Dzieci tego wieczoru nie trzeba było namawiać, żeby się umyły i poszły spać. Zmęczone nawet nie wiedziały, kiedy zasnęły, żeby nazajutrz w niedzielę stawić się rześkie i czyste na niedzielnej Mszy świętej.

Aktualizacja 19.06.2019: dodano informację o wykładzie.

Skip to content