Przejdź do treści

Gietrzwałd: V Pielgrzymka Tradycji Katolickiej

Pielgrzymi pod sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

W sobotę 22 czerwca odbyła się piąta już Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Olsztyna do Gietrzwałdu. Rozpoczęła ją polowa Msza św., odprawiona przez ks. Karola Stehlina FSSPX. (Ks. Stehlin uczestniczył w pielgrzymce po raz pierwszy, ponieważ poprzednie cztery pielgrzymki odbywały się w okresie, gdy funkcję przełożonego Domu Autonomicznego Europy Środkowo-Wschodniej pełnił ks. Łukasz Weber FSSPX.) W pielgrzymce wzięli udział również ks. Raivo Kokis FSSPX, duszpasterz kaplicy olsztyńskiej, pod którego opieką znajdują się wierni Tradycji mieszkający w Gietrzwałdzie (podczas Mszy św. grał na organach), ks. Edward Wesołek FSSPX oraz jeszcze jeden polski kapłan, zaprzyjaźniony z Bractwem.

W tym roku w pielgrzymce do Gietrzwałdu uczestniczyła rekordowa liczba pątników, bowiem było ich aż 230. Bardzo cieszy trwały i równomierny przyrost liczby pielgrzymów – podczas pierwszej pielgrzymki było ich ok. 70, podczas drugiej ok. 110, podczas trzeciej ok. 150, a podczas czwartej – blisko 200. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Tegoroczna pielgrzymka miała zresztą charakter nie tylko ogólnopolski, ale międzynarodowy, ponieważ brali w niej udział pątnicy z Austrii i Francji, a nawet Kanady.

Pogoda tego dnia dopisała: nie było ani deszczu, ani zbyt dużego upału, co ułatwiało skupienie na modlitwie oraz sprzyjało kontemplacji piękna warmińskiej przyrody. W drodze ks. Stehlin prowadził rozważania nad tajemnicami różańcowymi; ich odmawianie było przeplatane śpiewem tradycyjnych pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz Najświętszego Serca Jezusowego. Po dojściu do Gietrzwałdu pielgrzymki udali się do sanktuarium, gdzie przy obrazie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odśpiewali łacińskie Credo. Kolejnym przystankiem była kapliczka w miejscu objawień – tam, gdzie rosła lipa rósł klon, na którym w 1877 r. objawiła się Matka Boża przemawiając warmińską gwarą. Następnie przeszli do źródełka pobłogosławionego przez Matkę Bożą, którego woda ma cudowne właściwości uzdrawiające. Ostatnim punktem była sala Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie już tradycyjnie można było się posilić pysznymi wędlinami, pasztetem, kaszanką i smalcem oraz wymienić wrażeniami z pielgrzymki.

Czekamy na VI Pielgrzymkę Tradycji Katolickiej licząc, że za rok jeszcze więcej osób będzie pielgrzymowało do sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Aktualizacja 12.07.2019: poprawiono błędnie podany szczegół.

Skip to content