Przejdź do treści

XXV Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej na Jasną Górę

Pątnicy na trasie pielgrzymki
Pątnicy na trasie pielgrzymki

W dniach od 4 do 15 sierpnia 2019 r. pod hasłem „Tajemnica powołania a Najświętsza Maryja Panna” odbyła się jubileuszowa, XXV Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę. Sprzed kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMPanny w Warszawie Radości wyruszyło około 150 pielgrzymów, a na miejsce, czyli do kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, dotarło dwa razy tyle osób. Wielu dołączyło na trasie, większość w samej Częstochowie na pl. Daszyńskiego, czyli tam, gdzie pielgrzymka wkracza na aleję Najświętszej Maryi Panny, w linii prostej wiodącą na Jasną Górę.

Kierownikiem duchowym i głównym rekolekcjonistą pielgrzymki był ks. Karol Stehlin FSSPX, a pielgrzymom towarzyszyli także inni kapłani, m.in. ks. Łukasz Szydłowski FSSPX, ks. Konstantyn Najmowicz FSSPX i ks. Szymon Bańka FSSPX. Obecni byli także seminarzyści (na czele z najstarszym, dk. Sebastianem Kolińskim) oraz nowy przedseminarzysta. Wśród pielgrzymów – oprócz Polaków z Białorusi, Anglii i Francji – mieliśmy także gości z Niemiec, Austrii, Francji, Czech, Ukrainy, Białorusi i Estonii.

Rekolekcje pielgrzymkowe głoszone głównie przez ks. ks. Stehlina i Najmowicza dotyczyły przede wszystkim powołania w życiu chrześcijańskim. Czym jest powołanie, jak je odczytać, jak nie zmarnować, jak rozwinąć z pomocą Matki Bożej ku chwale Bożej i dobru dusz – oto pytania, na które kapłani udzielali odpowiedzi.

Pielgrzymom towarzyszyła wyśmienita pogoda; deszcze padały właściwie rzadko i zazwyczaj nocami, a upały były najczęściej stosunkowo umiarkowane. Na trasie pątnicy byli wielokrotnie obdarowywani przez mieszkańców życzliwością i poczęstunkami. W ten sam sposób przyjmowała nas większość proboszczów-gospodarzy kościołów, do których wchodziliśmy na krótką modlitwę. Rewanżowaliśmy się modlitwą w intencji mijanych na trasie parafii i wsi, a właściwie ich mieszkańców.

Pielgrzymi przed Jasną Górą
Pielgrzymi przed Jasną Górą

Niezapomnianą chwilą było wejście 14 sierpnia do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i odśpiewanie tam hymnu Salve Regina, zaś w bazylice obok kaplicy naszej najwznioślejszej polskiej pieśni religijnej i narodowej – Bogurodzicy. Następnego dnia, w święto Wniebowzięcia NMPanny, została odprawiona uroczysta Msza święta. Pielgrzymi uczestniczyli w niej z poczuciem wielkiej wdzięczności wobec Pana Boga, Niepokalanej i Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X za łaskę pielgrzymki i z nadzieją, że dożyją czasów, kiedy kapłani Bractwa będą mogli odprawić Mszę św. wszech czasów w kaplicy przed cudownym obrazem Jasnogórskiej Pani.

Dostępna jest galeria zdjęć autorstwa p. Pawła Rywolta.

Skip to content