Przejdź do treści

Polska: Wieczyste oblacje w Bractwie św. Piusa X

Ks. Krzysztof Gołębiewski FSSPX składa wieczyste oblacje w kościele pw. Niepokalanego Serca N.M.Panny w Gdyni

8 grudnia – święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – to szczególna data dla Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bowiem tego dnia jego członkowie składają lub odnawiają swoje przyrzeczenia. W tym roku wieczyste oblacje złożyli dwaj polscy kapłani – księża Krzysztof Gołębiewski oraz Szymon Bańka.

Poniższe słowa pochodzą z homilii wygłoszonej przez abp. Marcelego Lefebvre’a w 1972 r. podczas ceremonii złożenia przyrzeczeń przez członków tej wówczas bardzo młodej, bo powstałej zaledwie dwa lata wcześniej wspólnoty. Także i obecnie – po ponad pół wieku – słowa Arcybiskupa nie tracą nic ze swojej aktualności. Wskazując na związek, jaki łączy kapłana z Niepokalaną, powiedział on:

O ileż bardziej nieskalane muszą pozostawać dusze tych, którzy ofiarują się Bogu w kapłaństwie, dzięki czemu – podobnie jak Najświętsza Maryja Panna, która dała światu naszego Pana Jezusa Chrystusa – sprowadzają Go na ołtarze i ofiarowują Go innym!

Wieczyste oblacje ks. Szymona Bańki FSSPX w warszawskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.Panny

Z radością przyjmujemy dziś oblacje tych, którzy pragną ofiarować swoje życie i dusze na służbę Bogu, służbę ołtarzowi, podobnie jak Najświętsza Maryja Panna była służebnicą naszego Pana! Dzisiaj w sposób szczególny będę razem z wami prosić o to, aby nasze Bractwo było znakiem prawdy i świętości, symbolem porzucenia grzechu i wszystkich brudów tego świata, abyśmy również i my byli znakiem Niepokalanej i stali się Jej podobni. Oto właśnie czego powinniśmy pragnąć z całego serca: abyśmy wypełnili nasze zadanie i prawdziwie byli ludźmi Kościoła. Spełniając ten jeden warunek będziemy rzeczywiście synami Maryi.

Jeżeli jednak, nie daj Boże, zwiążemy się ze światem i staniemy się ludźmi skłonnymi iść z nim – i ze wszystkimi jego błędami – na kompromis, to nigdy nie będziemy mogli uważać się za wiernych uczniów naszego Pana, godnych chwalebnego miana dzieci Jego świętej Matki.

O to właśnie musimy błagać w trakcie tej Mszy Świętej, wznosząc modlitwy w intencji wszystkich tu obecnych, a w szczególności zaś tych, którzy za chwilę złożą swoje oblacje i przyrzeczenia służby Bożej w Bractwie św. Piusa X.

Skip to content