Przejdź do treści

Francja: Profanacja i świętokradztwo w kościele Bractwa

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Bergerac

We wtorek 19 maja po południu w Bergerac w południowo-zachodniej Francji dokonano profanacji w należącym do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X kościele pw. św. Jana Ewangelisty. Korzystając z ponownego otwarcia świątyni po okresie kwarantanny oraz chwilowej nieobecności księdza, złodziej wszedł do kościoła, wyłamał drzwiczki tabernakulum i wyniósł dwa cyboria, w których znajdowały się konsekrowane hostie. Konopeum okrywające tabernakulum umieścił z powrotem na swoim miejscu, dlatego miejscowy duszpasterz – ks. Sebastian Gabard FSSPX – zauważył kradzież dopiero wieczorem. Natychmiast powiadomił policję i jeszcze tego samego dnia odprawił Mszę św. w intencji zadośćuczynienia za profanację.

Policja zebrała odciski palców i ślady DNA, a do prokuratury zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. „Nie skradziono żadnego innego przedmiotu. Ten fakt wywołał zdumienie funkcjonariuszy policji” – powiedział ks. Gabard.

Wyłamane drzwiczki od tabernakulum. Foto © Mathieu MG Goyer

Co mogło skłonić złodzieja do kradzieży wyłącznie dwóch cyboriów, o względnie niskiej wartości, wraz z konsekrowanymi hostiami? Jedno z nich było wykonane ze srebra i przedstawiało znikomą wartość w porównaniu z innymi przedmiotami, po części sporządzonymi z czystego złota, którymi intruz nie był zainteresowany. Z tego powodu podczas wstępnego przesłuchania ks. Gabard wyraził podejrzenie, że złodziej zamierzał użyć konsekrowanych hostii do świętokradczych rytuałów – lub odsprzedać je z takim przeznaczeniem. Ks. Gabard przyznał również, że nie był to pierwszy przypadek profanacji jego kościoła. W 2017 r. fasada budynku została upstrzona malunkami, a w kolejnym roku oszpecona napisami szkalującymi Bractwo.

Niestety, od kilku lat coraz mocniej wzbiera na Zachodzie fala wandalizmu, który obrał sobie za cel głównie katolickie świątynie, a także cmentarze oraz przydrożne krzyże i figury świętych. Z danych zebranych przez Gatestone Institute, amerykańską organizację zajmującą się sprawami polityki międzynarodowej wynika, że rekordowy pod tym względem był ubiegły rok, w którym zanotowano ok. trzech tysięcy aktów profanacji, podpaleń i kradzieży; jedna trzecia z nich miała miejsce właśnie we Francji, przodującej w tej niechlubnej statystyce. Sprawcy w większości pozostają nieznani.

Czytelników Wiadomości Tradycji Katolickiej prosimy o modlitwę wynagradzającą Panu Bogu za profanację dokonaną w kościele w Bergerac.

Skip to content