Hiszpania: Nowa szkoła podstawowa

Św. Dominik, patron nowej szkoły

Abp Marceli Lefebvre mawiał, że najważniejszym i najskuteczniejszym środkiem apostolatu wśród świeckich jest, oprócz głoszenia rekolekcji, zakładanie katolickich szkół. W tym roku skromnego kroku w tym kierunku doczekała się Hiszpania. Po kilku latach przygotowań, we wrześniu br. szkoła La Estrella de Santo Domingo (Gwiazda św. Dominika) otworzy swe podwoje. Rozpoczęto już zapisy dzieci w wieku przedszkolnym i podstawowym na rok szkolny 2020/2021.

Siostry z Brignoles świętujące założenie nowej placówki w dystrykcie niemieckim

Zamysł powstania szkoły zrodził się we wspieranym przez Bractwo Św. Piusa X Stowarzyszeniu Rodziców, Uczniów i Przyjaciół Tradycyjnej Edukacji Katolickiej im. św. Dominika Guzmána, zrzeszającym grupę rodziców, którzy chcą promować i zapewnić swoim dzieciom w pełni katolicką i tradycyjną edukację. Aby osiągnąć statutowe cele, stowarzyszenie postanowiło otworzyć szkołę, w której nauczanie będą prowadziły dominikanki z Brignoles – mniszki z zakonu, który w ostatnich dziesięcioleciach założył we Francji i Argentynie wiele szkół, cieszących się ogromnym prestiżem ze względu na wysoki poziom nauczania.

Jedna z klas Gwiazdy św. Dominika

Szkoła będzie się znajdowała w Arroyomolinos, miasteczku odległym o 25 km od centrum Madrytu i mającym dobre połączenia komunikacyjne ze stolicą. Zakupiona nieruchomość, której powierzchnia obejmuje ponad 3000 m2, obejmuje przestronny dwupiętrowy budynek w dobrym stanie, z 13 przestronnymi salami lekcyjnymi i innymi pomieszczeniami przeznaczonymi na stancję, biura, kuchnie, jadalnie itp. Będzie on miejscem zamieszkania zarówno dla sióstr, jak i uczniów. Szkoła ma charakter prywatny, ale nauka będzie prowadzona zgodnie z państwowym programem nauczania, co pozwoli na wydawanie oficjalnych świadectw szkolnych.

Wszystkim rodzicom powinno zależeć na tym, aby – nie izolując dzieci od realnego świata – dać im zdrową formację i solidne wykształcenie. Tylko w taki sposób będą posiadały przysposobienie do życia chrześcijańskiego w dzisiejszym świecie, zarówno z naturalnego, jak i nadprzyrodzonego punktu widzenia. Dzisiejsze dzieci to dorośli jutra. Ci dorośli będą prawdziwymi chrześcijanami tylko wtedy, jeśli dzisiaj otrzymają chrześcijańskie wychowanie; dzięki niemu będą mogli bronić chrześcijaństwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Apostolat i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.