Przejdź do treści

Niemcy: Szkoła dla dziewcząt przechodzi pod opiekę dominikanek z Fanjeaux

S. Maria Michaela Metz i s. Maria Joanna Heggenberger OP – dawna i nowa rektor gimnazjum w Schönenberg

Od przyszłego roku szkolnego żeńskie gimnazjum św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Schönenberg w Nadrenii Północnej-Westfalii znajdzie się pod opieką sióstr dominikanek nauczających z Fanjeaux we Francji. Zasłużona s. Maria Michaela Metz, po 29 latach sprawowania urzędu rektora, przekazała swoją funkcję s. Marii Joannie Heggenberger.

Nie są to pierwsze kontakty szkoły z siostrami z zaprzyjaźnionej z Bractwem gałęzi zakonu św. Dominika. Od czasu założenia gimnazjum w 1991 r. kilka uczennic po zdaniu matury wstąpiło do tego zgromadzenia. Przed trzema laty dominikanki z Fanjeaux przejęły opiekę nad przedszkolem i szkołą podstawową św. Alberta w sąsiednim Bröleck; teraz powierzono im kierowanie liczącej ponad 100 uczennic szkoły gimnazjalnej wraz z przynależącym do niej internatem. Aby sprostać temu zadaniu, w czasie wakacji z Francji przybędą cztery kolejne dominikanki, wszystkie władające językiem niemieckim.

7 lipca br. uroczyście pożegnano s. Marię Michaelę, dzięki której szkoła zasłynęła – także poza granicami Niemiec – jako instytucja edukacyjna dla dziewcząt o szczególnym profilu muzycznym i artystycznym.

Skip to content