Przejdź do treści

Szwajcaria: Święcenia diakonatu i prezbiteratu w Ecône

Dziesięciu nowych kapłanów w Ecône

Podczas gdy pozostałe seminaria na półkuli północnej przyśpieszyły terminy święceń kapłańskich, seminarium w szwajcarskim Ecône pozostało przy tradycyjnej dacie. W poniedziałek 29 czerwca, w święto śś. Piotra i Pawła, każdy z dziesięciu diakonów na imienne wezwanie archidiakona odpowiedział: Adsum – „Jestem”, aby wzorem apostołów pójść w ślady Wiecznego i Najwyższego Kapłana.

Uroczystość została poprzedzona święceniami diakonatu w sobotę 27 czerwca. Podczas tej ceremonii, która odbyła się w seminaryjnym kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, bp Alfons de Galarreta, nakładając prawą rękę na głowę dwóch subdiakonów, udzielił im w ten sposób pierwszej cząstki sakramentu kapłaństwa.

Dwa dni później bp Bernard Tissier de Mallerais w obecności dwóch pozostałych biskupów pomocniczych Bractwa udzielił sakramentu kapłaństwa (prezbiteratu) dziewięciu diakonom (sześciu Francuzom oraz Kanadyjczykowi, Szwajcarowi i Włochowi). Do tego pokaźnego grona dołączył jeszcze zakonnik ze współpracującego z Bractwem klasztoru kapucynów w Morgon we Francji. Chociaż ze względu na rządowe obostrzenia liczba świeckich uczestników musiała zostać ograniczona, ceremonia odbyła się ze zwykłym rozmachem, który wymagał rozbicia na wolnym powietrzu specjalnego namiotu, aby móc w nim swobodnie pomieścić całą służbą liturgiczną.

Uwzględniając święcenia dokonane w seminarium św. Tomasza z Akwinu w Stanach Zjednoczonych oraz seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bawarii, miesiąc poświęcony Boskiemu Sercu przyniósł Bractwu 16 nowych kapłanów. Potrzebujemy wielu nowych księży, więc każde nowe powołanie, szczególnie w obecnych czasach, powinno skłaniać nas do wdzięczności, modlitwy i ufności w opiekę Opatrzności Bożej nad Kościołem.

Źródło

Z obydwu uroczystości była prowadzona transmisja na żywo; nagrania można obejrzeć poniżej:

Święcenia diakonatu
Święcenia prezbiteratu
Skip to content