Przejdź do treści

Relacja z XXVI Międzynarodowej Pielgrzymki Tradycji Katolickiej

Pątnicy na trasie pielgrzymki
Pątnicy na trasie pielgrzymki

4 sierpnia 2020 r. wyruszyła XXVI Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę. Wymarsz poprzedziła Msza św. śpiewana, odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, w której uczestniczyło ponad 130 pielgrzymów oraz ich bliscy. Sporą grupę tworzyły również osoby, które – nie mogąc fizycznie wziąć udziału w pielgrzymce – wchodziły w skład tzw. grupy duchowej, modląc się w intencji pielgrzymów.

Już pierwszego dnia pogoda nas nie rozpieszczała, co było idealną zapowiedzią hasła tegorocznej pielgrzymki: Cnotliwe życie drogą do świętości. Trasa marszu przebiegała głównie przez lasy, pola, łąki i piękne sady, co sprzyjało modlitwie i wyciszeniu. Po drodze mijaliśmy gościnnych ludzi, którzy częstowali nas świeżymi owocami, wodą, a nawet specjalnie przygotowanym dla nas poczęstunkiem. Wśród pielgrzymujących było wiele młodych osób, które spotkały się z Tradycją katolicką po raz pierwszy; tym bardziej budujące jest to, że wiele z nich z radością przystąpiło do Rycerstwa Niepokalanej. Imponująca była również ich gorliwość przy rozdawaniu na trasie cudownych medalików.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy od Mszy św. Najczęściej była to Msza polowa i tylko raz, za zgodą miejscowego proboszcza, odbyła się w kościele parafialnym w Nowej Wsi. Ten fakt zasługuje na szczególne podkreślenie dlatego, że wiele świątyń na trasie pielgrzymki było zamkniętych z powodu ogłoszonego stanu epidemii. Każdego dnia na szlaku pielgrzymim śpiewaliśmy Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i różne pieśni, a także odmawialiśmy różaniec, Litanię loretańską, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz inne tradycyjne modlitwy. Ważnym akcentem pielgrzymki były także codzienne konferencje, dzięki którym nie tylko mogliśmy lepiej znosić zmęczenie na trasie, ale i odnieść je do trudów, na jakie napotykamy w codziennym życiu. Owoce tych konferencji można było zaobserwować już podczas pielgrzymowania.

14 sierpnia rozpoczęliśmy ostatni etap. Jeszcze przed południem dotarliśmy do Częstochowy, krocząc aleją Najświętszej Maryi Panny niczym Jej wojsko i zachowując odstępy, aby dostosować się do wymagań policji. Wzbudziliśmy przez to spore zaciekawienie, a nawet podziw wśród innych pielgrzymek, które w większości były ograniczone do niewielkich, pięcioosobowych delegacji.

Pielgrzymom towarzyszył spokój, powaga i wyciszenie, co mocno kontrastuje z innymi współczesnymi pielgrzymkami. Różaniec śpiewany po łacinie, tradycyjne pieśni maryjne, kobiety ubrane w spódnice z głowami okrytymi mantylkami – wszystko to przykuwało uwagę przechodniów.

Pielgrzymi przed cudownym obrazem
Pielgrzymi przed cudownym obrazem

Wchodząc do klasztoru jasnogórskiego, dało się odczuć atmosferę świętości tego miejsca. Klęcząc przed cudownym obrazem Królowej Polski, wspólnie ofiarowaliśmy Jej wszystkie pielgrzymkowe trudy i intencje.

Ave Maria!

Dostępna jest galeria zdjęć autorstwa p. Pawła Rywolta.

 

 

Skip to content