Przejdź do treści

Filipiny: Relacja z ceremonii oblacji w nowicjacie sióstr oblatek w Davao

Nowicjuszki i postulantki w Davao (pierwsza od prawej stoi s. Anna Maria z Polski)

15 września pozostanie pamiętną datą dla nowicjuszek, ponieważ był to dzień pierwszej oblacji sióstr, które przeszły formację w Davao. Wspólnota przygotowywała się duchowo do tego wydarzenia w domu rekolekcyjnym w Calinan, który powstał – dzięki dobroczyńcom z Davao – na terenie dużej wiejskiej farmy. Przeor ks. Tymoteusz Pfeiffer FSSPX, który jest profesorem apologetyki, egzegezy oraz duchowości, wygłosił rekolekcje montfortańskie.

Po powrocie z rekolekcji nowicjuszkom pozostały dwa dni na zorganizowanie całej ceremonii, nie wspominając o stosach rzeczy do wyprania. Niedzielę poświęciły próbom śpiewu, poniedziałek – zakupom i pracom wykończeniowym przy szyciu welonów i habitów, a noc (do 3.00 nad ranem) upłynęła na dekorowaniu sali w przeoracie. Wszystkie siostry pracowały z zapałem, ale w duchu milczenia, zwłaszcza w przypadku sześciu kandydatek.

Niestety, z powodu restrykcji związanych z COVID-19 nie mogły przybyć ich rodziny ani księża zaproszeni na uroczystość. Obecni byli jedynie trzej kapłani z Davao: ks. Pfeiffer FSSPX, ks. Fidelis Ferrer FSSPX i ks. Józef Rajadurai FSSPX, którzy zadbali, aby uroczystość uświetniła solenna Msza z wyższą asystą ku czci Matki Bożej Bolesnej – w obecności wiernych i przyjaciół nowicjatu. W homilii ks. Pfeiffer opisał rolę Najświętszej Dziewicy: u stóp krzyża, pośród burzy szalejącej na styku dwóch oceanów – oceanu łask Bożych i oceanu pokus – Matka Boża stanęła i złożyła się w ofierze w jedności z ofiarą Jej Syna. Ofiara, poświęcenie, zjednoczenie z Jezusem Chrystusem i zadośćuczynienie – oto dzieło, do którego oblatki są wezwane w obecności kapłanów, tak jak Matka Boża była powołana w obecności Jezusa, Najwyższego Kapłana.

Następnie ks. Pfeiffer nałożył habit naszym dwóm filipińskim postulantkom, które przyjęły imiona: Maria Corazón i Maria Luiza. Z kolei nasze pierwsze cztery nowicjuszki wystąpiły, aby złożyć swoje oblacje, a ks. Pfeiffer w imieniu przełożonego generalnego przyjął je do naszego zgromadzenia.
Przyjęcie w stosunkowo niewielkim gronie gości przypominało spotkanie rodzinne. Na zakończenie posiłku siostry przedstawiły krótki program artystyczny z pieśniami, okraszony filmem o życiu oblatek w nowicjacie. Ten piękny dzień zakończył się – jak każdy dzień w przeoracie od ogłoszenia stanu epidemii – nieszporami i procesją z Najświętszym Sakramentem.

Od 15 września nasze grono powiększyło się o cztery nowe siostry: dwie Filipinki, Polkę (s. Anna Maria, która od początku listopada będzie posługiwać w przeoracie w Jaidhof w Austrii – uwaga red. WTK) oraz Chinkę – to pierwsze powołanie z jej kraju! Opatrzność zesłała nam dwie postulantki, aby zastąpić te, które otrzymały już habity. Bądźmy wdzięczni Bogu za wszystkie otrzymane łaski i za te powołania! Niech je Matka Boża strzeże! Panu Bogu i Maryi niech będą dzięki!

Skip to content