Przejdź do treści

Polska: Pikniki Tradycji A.D. 2020

Uczestnicy Pikniku kaplicy poznańskiej po Mszy św.

Tradycja katolicka to nie tylko niedzielna Msza św., różaniec w rodzinie, konferencje duchowe i rekolekcje ignacjańskie – to również wzajemne wsparcie wiernych, więzi przyjaźni i wspólnie spędzany wolny czas. W tym celu od kilku lat organizowane są pikniki Tradycji – inicjatywa, która jest coraz bardziej popularna i organizują ją kolejne kaplice w Polsce.

Poznań

Tegoroczne, dziewiąte z kolei spotkanie wiernych odbyło się w sobotę 13 czerwca, ponownie w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie nad Wartą. Sprzyjająca pogoda umożliwiła ponad setce wiernych wziąć udział w polowej Mszy św. Po pokrzepieniu ducha przyszedł czas na wzmocnienie ciała – na uczestników czekały już różnorodne przysmaki. Spotkanie uświetnił wykład dr. Wojciecha Golonki, który z perspektywy historii Kościoła przekonywał, że i w obecnych czasach można pozostać katolikiem. Jak pokazują zdjęcia – nie zabrakło również atrakcji dla młodzieży i najmłodszych – gry i zabawy dały upust niespożytej energii dzieci oraz okazję do swobodnej pogawędki dla rodziców.

Kraków

27 czerwca na teren krakowskiego przeoratu przybyło ponad sto osób – Krakusów i gości z kaplicy chorzowskiej – żeby wziąć udział w dorocznym spotkaniu wiernych. Rozpoczęło się ono w samo południe Mszą św.; po niej dorośli przystąpili do biesiady i ożywionych rozmów, natomiast spora gromadka dzieci zajęła się zabawą. Opatrzność czuwała i zapowiadana burza przeszła bokiem… Choć spotkanie miało się zakończyć po nabożeństwie czerwcowym o godz. 16.00, jednak trwało do późnych godzin wieczornych.

Tuchów

Tydzień później, w sobotę 4 lipca, odbył się pierwszy piknik wiernych kaplicy tuchowskiej. Po Mszy św., odprawionej o godz. 12.00, uczestnicy udali się do Lubczy. Impreza, w której wzięło udział ponad 100 osób, w tym liczne dzieci, dopomogła uczestnikom w bliższym poznaniu się, szczególnie z nowymi wiernymi.

Rzeszów

Kolejny piknik odbył się również na południu Polski – w Zaczerniu pod Rzeszowem – w sobotę 18 lipca. Program spotkania przebiegał jak w minionych latach: rozpoczął się od Mszy św. o godz. 14.00, a zakończył wspólną ucztą w ogrodzie. Przybyło ok. 50 osób – w tym profesjonalny animator zabaw dla dzieci, który zajmował najmłodszych różnymi atrakcjami, co pozwoliło dorosłym na chwilę wytchnienia i wspólne pogawędki.

Gdynia

22 sierpnia to w kalendarzu liturgicznym święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Ponieważ ten dzień jest świętem patronalnym kościoła w Gdyni, stąd też świąteczny program w przeoracie: o godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza św. z asystą wyższą, poprzedzona śpiewem godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas kazania ks. Jakuba Wawrzyna FSSPX wierni przenieśli się do rajskiego ogrodu – przybliżyło ono nauczanie św. Jana Eudesa o Niepokalanym Sercu Maryi, które dla upadłego i odkupionego człowieka stało się drugim rajem.

Po Mszy św. nadszedł czas na pokrzepienie ciała. Sobotnie popołudnie, podczas którego wierni raczyli się przygotowanym przez siebie poczęstunkiem, upłynęło w miłej atmosferze. Spotkanie miało również na celu powitanie w naszej wspólnocie ks. Wawrzyna, który od sierpnia został wikarym ks. Krzysztofa Gołębiewskiego FSSPX w posłudze duszpasterskiej w gdyńskim przeoracie. Dostępna jest galeria zdjęć ze spotkania.

Bajerze

W ostatni weekend sierpnia pałac w Bajerzu gościł większą niż zazwyczaj liczbę osób, bowiem 29 sierpnia odbył się tam Piknik Młodzieży Tradycji, na który stawiła się młodzież z Kujaw i reszty Polski. Sobotnie spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową, po niej zaś nastał czas rozrywki: strzelania z łuku, gry w bule oraz gier planszowych. Jednak była to tylko rozgrzewka przed częścią formacyjną – ks. Jakub Wawrzyn FSSPX wygłosił wykład na temat wykorzystania muzyki przez rewolucję. Spotkanie zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami.

Niedziela otworzyła serię comiesięcznych wykładów formacyjnych dla wszystkich dorosłych. Po sumie wierni mogli wysłuchać wykładu o cnotach niezbędnych w dobie obecnego kryzysu. Po nauce kilkadziesiąt osób wzięło udział we wspólnym posiłku na świeżym powietrzu, w cieniu rozłożystego dębu. Oba spotkania zostały uwiecznione na zdjęciach.

Wrocław

Spotkanie odbyło się również w ostatnią sobotę sierpnia, jakby na zakończenie wakacji, w iście piknikowej atmosferze w przyjaznej Tradycji miejscowości Twardogóra. Celem było bliższe poznanie się wiernych – szczególnie rodzin z dziećmi. Cel został osiągnięty, co daje nadzieję na kolejne spotkania.
Była to urokliwa sobota, a więc dzień poświęcony Matce Bożej. Opatrzność zesłała aurę pasującą na tę okoliczność – zapowiadana wcześniej pogoda w kratkę nie zakłóciła miłego spotkania. Przybyło w sumie ok. 50 osób, w tym rodziny z wieloma dziećmi. Pierwszym punktem programu było oczywiście spotkanie z Panem Jezusem – Msza św. wszech czasów, odprawiona przez ks. Łukasza Szydłowskiego FSSPX. Potem rozpoczął się piknik: najmłodsze dzieci zajęły się sobą na placu zabaw z mnóstwem zabawek. Na starszych czekały zajęcia na tyłach posesji: górki, tyrolka i gwóźdź programu – zdalnie sterowane samoloty. Największym wzięciem cieszyły się różnego kalibru strzelby – atrakcja, z której narodził się pomysł spotkań strzeleckich. Królowały swobodne rozmowy, żarty, ale rozmawiano też z troską o tradycji katolickiej w Polsce i na świecie. Kosztowano wiele przepysznych dań – w tym wysublimowane smaki kuchni polskiej – przywiezionych przez wiernych. Swojski chleb na zakwasie, smalec domowy, grillowane szaszłyki, sałatki i ciasta.

Wszystko to razem sprawiło, że był to niezwykły dzień, o którym będzie się długo pamiętać, czego dobitnie dowodzi galeria zdjęć.

Skip to content