Przejdź do treści

Niższe święcenia kapłańskie i święcenia subdiakonatu w Ecône i Dillwyn

Nowo wyświęceni klerycy z bp. Tisserem de Mallerais na dziedzińcu seminarium w Ecône

Równolegle z uroczystościami w seminarium Najświętszego Serca Jezusa w Zaitzkofen, w szwajcarskim seminarium św. Piusa X w Ecône odbyły się niższe święcenia i święcenia subdiakonatu. Tydzień później podobna ceremonia miała miejsce w seminarium św. Tomasza z Akwinu w Dillwyn (USA).

W sobotę 20 marca 2021 r. bp Bernard Tissier de Mallerais udzielił w Ecône ostatnich święceń niższych (egzorcystatu i akolitatu) ośmiu seminarzystom czwartego roku (czterem Francuzom, dwóm Szwajcarom, Gabończykowi i Kanadyjczykowi) oraz jednemu kapucynowi z klasztoru Morgon we Francji. Następnie ośmiu seminarzystów (sześciu Francuzów, Anglik i Szwajcar) przyjęło święcenia subdiakonatu.
Subdiakonat jest pierwszym ze święceń wyższych, ponieważ wiąże się z nieodwołalnym zobowiązaniem do kapłaństwa: nikt, kto przyjmie takie święcenia, nie może się już wycofać. Tę decyzję symbolicznie wyraża krok do przodu, jaki robi kandydat po imiennym wywołaniu przez archidiakona. Właściwe święcenia mają miejsce w momencie, gdy biskup wręcza wyświęcanemu kielich zwieńczony pateną, wypowiadając formułę: „Zważ, jaka posługa została ci powierzona. Dlatego napominam cię, abyś okazał się takim, który może podobać się Bogu”.

W seminarium św. Tomasza z Akwinu w Stanach Zjednoczonych (Dillwyn w stanie Wirginia) święcenia odbyły się w dniach 26 i 27 marca; udzielił ich bp Bernard Fellay. W piątek 26 marca udzielił pierwszych święceń – ostiariusza i lektora – dziesięciu klerykom trzeciego roku; dziewięciu z nich jest Amerykanami, a jeden Irlandczykiem. Następnie udzielił trzem seminarzystom (dwóm Amerykanom i Irlandczykowi) niższych święceń egzorcystatu i akolitatu.
Szaty liturgiczne, użyte podczas piątkowej uroczystości, miały barwę białą, gdyż w tym dniu Kościół obchodzi wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, a ponieważ jest to święto patronalne sióstr Bractwa, w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X zostało ono podniesione do rangi święta pierwszej klasy. To prawdziwy zaszczyt przyjąć święcenia niższe i od pierwszych kroków na drodze ku kapłaństwu chrystusowemu znaleźć się pod opieką Tej, która była ściśle złączona z krzyżem naszego Zbawiciela! Każdy, kto pewnego dnia przystąpi do ołtarza jako kapłan, powinien stać równie blisko jak Ona krzyża Pańskiego.

W sobotę bp Fellay udzielił święceń subdiakonatu pięciu klerykom piątego roku, którzy dzień wcześniej złożyli wieczystą oblację na ręce swojego przełożonego. Czterech z nich to Amerykanie, piąty – Meksykanin. Razem z subdiakonami z seminarium w Zaitzkofen, o których już pisaliśmy, nie licząc kandydatów do święceń z półkuli południowej, gdzie święceń udziela się w drugim półroczu, Opatrzność powołała 15 nowych lewitów, którzy, Deo volente, w ciągu następnych miesięcy zostaną diakonami, a w połowie przyszłego roku przyjmą święcenia kapłańskie.
Skip to content