Przejdź do treści

Bractwo żegna dwóch kapłanów

Dom Generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ze smutkiem poinformował o śmierci dwóch kapłanów. W przeciągu zaledwie czterech dni przed sąd Boży zostali powołani: ks. Régis Babinet FSSPX oraz ks. Daniel Yagan FSSPX. Pierwszy z nich przeżył 76 lat, mając za sobą 42 lata kapłaństwa. Drugi ukończył dopiero 40 lat, przyjąwszy zaledwie pół roku temu święcenia kapłańskie. Requiescant in pace!

Ks. Régis Babinet FSSPX
Na świat przyszedł 2 listopada 1945 r. w La Rochelle we Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1979 r. Pierwsze lata kapłaństwa, aż do 1986 r. spędził w Stanach Zjednoczonych. Następnie posługiwał w Meksyku, Francji, Australii i Nowej Zelandii. Gdy w 1991 r. powrócił do Europy, skierowano go do Lourdes, żeby prowadził apostolat w szkole w Domezain; później posługiwał w Nantes, Le Pontet, Le Brémien i Marsylii. W 2004 r. przydzielono go do przeoratu w Quiévrain, a rok później przeniesiono do Irlandii. Tam posługiwał aż do jesieni 2016 r., aby ostatecznie powrócić do przeoratu w Lourdes. W tamtejszym Domu św. Ignacego, pod opieką Służebnic św. Jana Chrzciciela, spędził ostatnie lata życia. 9 czerwca, po Mszy żałobnej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Duchowieństwa, jego doczesne szczątki zostały złożone na pobliskim cmentarzu.

Ks. Daniel Yagan FSSPX
Urodził się 4 stycznia 1981 r. na Filipinach. Formację kapłańską odbył w seminarium Świętego Krzyża w Goulburn w Australii; jego święcenia kapłańskie odbyły się jednak w Afryce, 5 grudnia ub.r. Dzień później, w drugą niedzielę Adwentu, odprawił swoją pierwszą Mszę św.
Ks. Yagan połowę swojej krótkiej posługi pełnił w Singapurze, skąd został przeniesiony do przeoratu w Manili na Filipinach. W tym czasie zachorował na zapalenie płuc, które początkowo nie wzbudzało niepokoju. Lekarze przepisali mu antybiotyki, podejrzewając gruźlicę. Aby chronić swoich współbraci, ks. Daniel przebywał w swoim pokoju, gdzie odprawiał Mszę św. i spożywał posiłki. Tam też niespodziewanie został znaleziony martwy w poniedziałek 7 czerwca.

Skip to content