Przejdź do treści

Poświęcenie nowej kaplicy w Gnieźnie

Patronka nowej kaplicy – Matka Boża Dobrej Rady

Duchowa kolebka Polski może poszczycić się pierwszym miejscem kultu przeznaczonym wyłącznie dla Mszy św. wszech czasów. Kaplica pw. Matki Bożej Dobrej Rady w całości powstała z inicjatywy i prywatnych środków mieszkańców Gniezna. 25 maja 2021 r., we wtorek w Oktawie Zesłania Ducha św., ks. Karol Stehlin FSSPX dokonał jej uroczystego poświęcenia.

Kaplica jest zlokalizowana w podziemiach leżących pod prywatną kamienicą w centrum miasta. Poświęcono ogromny nakład pracy, aby starą, zaniedbaną piwnicę przekształcić w pomieszczenie godne kultu religijnego. Obniżenie gruntu, wypompowywanie wody i osuszanie ścian były tylko wstępem do wielomiesięcznej renowacji pomieszczenia.

Ostateczny wygląd wynagrodził jednak wszystkie poniesione trudy: zarówno wyposażenie, jak i piękno wnętrza sprawiają wyjątkowe wrażenie. Kaplica może pomieścić ok. 50 osób, ma osobną zakrystię, konfesjonał i zaplecze gospodarcze. W razie potrzeby obszerne wejście będzie mogło pomieścić dodatkowe 30 osób.

Przystępując do ceremonii, ks. Karol Stehlin FSSPX wyjaśnił jej przebieg i nadprzyrodzony sens. Poświęcenie jakiegoś miejsca to po pierwsze oczyszczenie go od wszelkiego zła poprzez modlitwę i pokropienie wodą święconą. Po drugie, to oddanie go na wyłączność kultu Bożego. Nowa kaplica w Gnieźnie będzie odtąd należeć do Pana Boga, a na odprawianych w niej Mszach św., oprócz garstki wiernych, będzie się gromadził również cały Kościół triumfujący – ten aspekt ceremonii podkreślił śpiew Litanii do Wszystkich Świętych.

Po obrzędach poświęcenia rozpoczęła się Msza św. śpiewana. Główne pomieszczenie w całości wypełniło się wiernymi. W kazaniu ks. Stehlin odniósł się do tytułu Matki Bożej Dobrej Rady, który przypomina, że przez Nią sam Duch Święty daje nam wskazówki, jak podobać się Panu Bogu.

Bezpośrednia bliskość archikatedry gnieźnieńskiej sprawia, że to miejsce będzie ważne ze względu na św. Wojciecha – misjonarza i głównego patrona Polski. To tutaj będzie trwała katolicka Tradycja i katolicka Msza św., którą on krzewił na ziemiach polskich za cenę własnej krwi. W obecnych czasach nie można oprzeć się wrażeniu, że powstała w podziemiach kaplica przypomina katakumby, w których gromadzili się prześladowani chrześcijanie.

Kaplica znajduje się przy ulicy Grzybowo 36. Na razie Msze św. będą odprawiane przynajmniej dwa razy w miesiącu. Wierni zainteresowani udziałem w Mszach są proszeni o kontakt na adres tradycja.gniezno@gmail.com

Skip to content