Przejdź do treści

Nowa szkoła w Nicei

W tym budynku powstanie szkoła Maris Stella
20 września br. szkoła Maris Stella otworzy swoje podwoje w dzielnicy Parc Impérial w Nicei, a siostry dominikanki nauczające z Brignoles powitają tam pierwszy rocznik uczniów.

Gdyby ktoś powiedział mi we wrześniu ubiegłego roku, że nasz przeorat Świętego Józefa już w następnym roku otworzy szkołę, nigdy bym w to nie uwierzył. Właściwie nigdy nie było to brane pod uwagę – tymczasem na początku 2021 r. pojawiły się prośby rodziców o szkołę dla ich dzieci, co, mimo piękna tej idei, wydawało mi się utopią. Jednakże kim ja jestem? „Albowiem myśli moje nie są myślami waszymi ani drogi wasze drogami moimi” (Iz 55, 8). Święty Józef, w Ewangelii zawsze wsłuchany w głos Boży, wziął sprawy w swoje ręce i dzięki jego wstawiennictwu powstała szkoła powierzona Jego najczystszej Oblubienicy – szkoła Maris Stella.

W marcu, miesiącu poświęconym św. Józefowi, wszystko zaczęło się układać. Pojawili się pierwsi potencjalni dobroczyńcy. Niebiosa wskazały miejsce wystarczająco dobre, bym mógł wziąć je pod uwagę, a coraz liczniejsze grono rodziców wskazywało na potrzebę powstania szkoły dla swych dzieci. Krótko mówiąc – 17 marca, czyli w rocznicę objawień Matki Bożej w Bargemon i święto św. Patryka, znalazłem się u sióstr dominikanek nauczających z Brignoles, żeby omówić to przedsięwzięcie z matką przełożoną zgromadzenia. 25 marca, w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, siostry dominikanki, nie stawiając przeszkód, wyraziły zgodę: zgromadzenie zaangażuje się w to dzieło i to już od początku roku szkolnego 2021/2022. Tego lata będą z nami dwie dominikanki, a w miarę potrzeb siostry udzielą nam dalszego wsparcia.

Niebiosa działają z charakterystyczną dla siebie obfitością, mnożąc znaki, żeby okazać swoją obecność. Upatrzone wcześniej miejsca okazały się jednak niedogodne. Kolejną nieruchomość zaproponowano nam… 1 maja, w święto św. Józefa! I to jaką nieruchomość! Jakby stworzoną dla naszych potrzeb: w samym sercu Nicei, z dobrym dojazdem, w pełnej spokoju dzielnicy Parku Carskiego (Parc Impérial), zapewniającym ciszę zakonnicom mającym tam przebywać w swej wspólnocie. I tylko kwadrans od przeoratu, co stanowi ogromną wygodę dla posługujących codziennie księży! Dzieciom na pewno spodoba się mnóstwo przestrzeni i piękne otoczenie, jakby stworzone do zabawy. Dodatkowo wydawało się, że budynek wyremontowano tak, jak gdyby ktoś dokładnie znał nasze potrzeby. Nie minęły trzy dni, gdy nasze dominikanki ponownie pojawiły się na miejscu i od razu podpisały umowę, kupując nieruchomość.

Tak więc 20 września szkoła Maris Stella otworzy swe podwoje przy ul. Bellevue 29, by przyjąć pierwszy rocznik uczniów liczący raczej trzydzieścioro niż dwadzieścioro dzieci. „O, jak wspaniałe są, Panie, dzieła twoje!” (Ps 91, 6).

Chciałbym też podziękować wszystkim wiernym, którzy przez swoje oddanie i hojność stali się narzędziami Bożej opatrzności. A ponieważ nasze dzieci zostaną powierzone Matce Bożej, Gwieździe Morza, więc módlmy się do Niej już teraz. Gdy wielkie burze targają obecnie naszym światem, niech Ona raczy formować te małe duszyczki, które jutro będą, niczym latarnia, drogowskazem dla swych rówieśników, o ile nauczą się odbijać Boże światło, którego blaskiem pierwsza promieniowała Maryja.

ks. Patryk de La Rocque FSSPX

Skip to content