Przejdź do treści

Argentyna: Święcenia w Seminarium Matki Bożej Współodkupicielki

Bp Bernard Fellay i klerycy seminarium w La Reja po otrzymaniu święceń niższych

9 października 2021 roku bp Bernard Fellay odprawił w seminarium Bractwa św. Piusa X w La Reja pontyfikalną Mszę Świętą, w czasie której udzielił tonsury, niższych święceń i święceń subdiakonatu.

W ten uroczysty dzień 13 seminarzystów uczyniło kolejny krok na drodze kapłaństwa. Czterech zostało przyjętych do stanu duchownego przez obrzęd tonsury, czterech kolejnych zostało ostiariuszami i lektorami, przez co powierzono im troskę o świątynię i opiekę nad żywym domem Bożym, jaki stanowią wierni. Trzech kleryków przyjęło święcenia egzorcystatu oraz akolitatu, co oznacza krok w stronę ołtarza i posługę przy ofierze Mszy św. Na koniec dwóch alumnów z piątego roku studiów – Argentyńczyka i Meksykanina – dopuszczono do ostatecznego poświęcenia się kapłaństwu przez święcenia subdiakonatu.

W kazaniu bp Fellay uwypuklił wagę wielowiekowej tradycji udzielania niższych święceń kapłańskich, o których pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z 250 r., zatem można domniemywać, że sięgają one czasów apostolskich. Podkreślił także stratę, jaką była rezygnacja z tych święceń w posoborowej praktyce Kościoła.

Skip to content