Przejdź do treści

Francja: Relacja z pielgrzymki Bractwa do Lourdes

Wierni podczas tradycyjnego pochodu z lampionami do Groty Massabielskiej

Co roku w październiku francuski dystrykt Bractwa św. Piusa X organizuje pielgrzymkę do miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny w Lourdes, do której dołączają również liczni księża i wierni z innych dystryktów. Pielgrzymka trwa tradycyjnie trzy dni, a jej punktem kulminacyjnym są obchody uroczystości Chrystusa Króla. Opatrzność Boża pozwoliła, aby i tym razem całe przedsięwzięcie odbyło się bez większych przeszkód.

W sobotę 30 października przed południem, pierwszego dnia pielgrzymki i w przeddzień święta, w podziemnej bazylice pw. św. Piusa X została odprawiona uroczysta Msza święta. Celebrował ją ks. Piotr Iwo Chrissement FSSPX, profesor w seminarium św. Proboszcza z Ars we Flavigny, który wcześniej przez kilka lat był misjonarzem w Nigerii. W kazaniu, czerpiąc ze swoich misjonarskich doświadczeń, ks. Chrissement podkreślił wagę, jaką dla chrześcijaństwa ma ofiara Mszy św., a osobista ofiarność – dla realizacji powołań, nie tylko zresztą na obszarach misyjnych, ale również w krajach europejskich. Po Mszy św. odprawiono drogę krzyżową na górę Espéluges, znajdującą się w pobliżu sanktuarium. Wieczorem odbył się tradycyjny pochód z modlitwą różańcową, pieśniami oraz lampionami do groty objawień.

W Niedzielę Chrystusa Króla bazylika św. Piusa X zgromadziła ponad sześć tysięcy wiernych. Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił ks. Ludwik Duverger FSSPX, asystent przełożonego dystryktu Francji. Później pielgrzymi udali się ponownie w kierunku groty objawień na różaniec. Po południu uczestniczyli w uroczystych nieszporach, zakończonych nabożeństwem sakramentalnym, podczas którego ks. Duverger udzielił błogosławieństwa eucharystycznego wszystkim obecnym chorym z osobna.

Ostatni dzień pielgrzymki przypadł w tym roku na 1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych. Mszę św. w asyście diakona i subdiakona odprawił ks. Michał de Sivry FSSPX, dyrektor szkoły św. Jana Chrzciciela de la Salle w Camblain-l’Abbé. Pielgrzymka zakończyła się wspólnym różańcem przed Grotą Massabielską.

Skip to content