Przejdź do treści

Bierzmowanie w kaplicy św. Józefa w Poznaniu

13 lutego 2022 r., w niedzielę Siedemdziesiątnicy, bp Bernard Fellay udzielił sakramentu bierzmowania 35 kandydatom z kaplic pozostających pod opieką przeoratu w Mosinie: z Bolesławca, Gniezna, Poznania, Szczecina i Wrocławia.

Po odśpiewaniu przez wszystkich zgromadzonych hymnu Veni Creator bp Fellay wygłosił kazanie, w którym przedstawił zarys tego, co teologia katolicka uczy o działaniu Ducha Świętego. Rozpoczynając od zepsucia naszej natury przez grzech prarodziców, ks. biskup tłumaczył, jak bardzo jest nam potrzebna łaska, aby na nowo stać się świątyniami Trójcy Przenajświętszej. „Chrzest jest pierwszym stopniem do nieba, natomiast w sakramencie bierzmowania otrzymujemy znacznie więcej. Stajemy się w pełni świątynią Ducha Świętego” – tłumaczył.

Następnie bp Fellay przeszedł do pouczenia o tym, jak należy korzystać z darów Ducha Świętego. Bierzmowany staje się żołnierzem Chrystusa i otrzymuje od Boga specjalne łaski nie tylko w celu uświęcania samego siebie i obrony wiary, ale także po to, żeby prowadzić do nieba inne dusze. „Kiedy kamień zostaje wrzucony w ogień, nagrzewa się; a kiedy następnie kładzie się go w miejsce chłodniejsze, sam promieniuje tym ciepłem” – oto symboliczny obraz tego, jak w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie chrześcijanin powinien dawać przykład innym. Każdy człowiek naznaczony Duchem Świętym jest powołany do głoszenia czynem nauki Pana Jezusa. Czy to w szkole, czy w pracy, w kinie lub restauracji – wszędzie musi dawać dobry przykład, choćby tylko pobożnie uczynionym znakiem krzyża.

Zakończywszy napomnieniem, aby kandydaci zawsze uciekali się do Tej, która jest najdoskonalszą świątynią Ducha Świętego, bp Fellay zajął miejsce przed ołtarzem i obmył ręce na znak, że będzie udzielał sakramentu z czystą duszą. Następnie powstawszy, uroczyście odśpiewał modlitwę za kandydatów, rozpościerając nad ich głowami swoje dłonie. W końcu nadszedł moment właściwego bierzmowania, kiedy kandydaci zbliżali się po kolei do stopni ołtarza i klękając, byli namaszczani olejem krzyżma św. Na koniec biskup błogosławił każdego i wymierzał lekki policzek jako symbol duchowego hartu, mówiąc: Pax tecum, czyli ‘Pokój z tobą’.

Kiedy już wszyscy bierzmowani powrócili na swoje miejsca, ks. biskup ponownie usiadł, aby jako przedstawiciel Kościoła katolickiego wysłuchać ich wyznania wiary, Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, po czym przystąpił do odprawiania uroczystej Mszy św.

To bierzmowanie, udzielone przez bp. Fellaya, było pierwszą taką uroczystością w historii poznańskiej kaplicy, co jasno pokazuje, jak bardzo wzrosła liczba wiernych Tradycji katolickiej w Polsce. W czasie pobytu biskupa w dystrykcie Europy Środkowo-Wschodniej sakrament bierzmowania przyjęło łącznie 188 osób. Deo gratias!

Galerię zdjęć zawdzięczamy uprzejmości p. Tomasza Woźniaka.

Skip to content