Przejdź do treści

Bierzmowanie w Józefowie (galeria fotograficzna)

W sobotę 12 lutego br. w kaplicy pw. Świętej Rodziny w Józefowie bp Bernard Fellay udzielił sakramentu bierzmowania aż 103 osobom, przybyłym z całej Polski, a nawet zza granicy.

Uroczystość poprzedziła próba liturgiczna dla kandydatów i świadków bierzmowania, poprowadzona przez księży Konstantyna Najmowicza FSSPX i Jakuba Wawrzyna FSSPX. Po niej przyszedł czas na wypełnioną modlitwami godzinę ciszy.

Ceremonię rozpoczął Veni Creator – hymn do Ducha Świętego; następnie bp Fellay wygłosił słowo do wszystkich obecnych. Jego tematem przewodnim był ogień, symbolizujący Ducha Świętego, którego za chwilę mieli przyjąć kandydaci do bierzmowania. Bp Fellay wyraził pragnienie, aby wszyscy słuchacze rozgorzali miłością, niczym kamień wrzucony w ogień Bożej miłości; aby każdy z nich stanął pod sztandarem naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kto bowiem nie stoi w Jego szeregach, sprzymierza się z diabłem, gdyż „nikt nie może dwom panom służyć” (Mt 6, 24). Bp Fellay wyjaśnił również znaczenie oleju krzyżma świętego, symbolizującego łagodne przenikanie Ducha Świętego do serca człowieka.

Po skończonej przemowie ks. biskup przystąpił do udzielania sakramentu, namaszczając czoła kandydatów i lekko uderzając każdego z nich w policzek, żeby tym gestem pobudzić go do walki pod sztandarem Chrystusa; w tym czasie świadkowie trzymali dłonie na ramionach swoich podopiecznych. Następnie nowo bierzmowani na stojąco złożyli wyznanie wiary, co miało przypominać – zarówno im samym, jak i wszystkim obecnym – że są prawdziwymi żołnierzami Chrystusa.

Po udzieleniu sakramentu bp Fellay odprawił pontyfikalną Mszę św.
Skip to content