Przejdź do treści

Święcenia subdiakonatu w seminariach Bractwa

Bp Bernard Tissier de Mallerais pośrodku nowych subdiakonów (po prawej ks. sdk. Michał Frej)

W ostatnich tygodniach Wielkiego Postu w seminariach Bractwa na półkuli północnej są udzielane święcenia subdiakonatu, które poprzedzają diakonat i nieodwołalnie kierują młodego kleryka ku kapłaństwu. 2 kwietnia, w sobotę przed Niedzielą Męki Pańskiej, odbyły się one w seminariach w Zaitzkofen (Bawaria) oraz w Ecône (Szwajcaria); tydzień później podobna ceremonia miała miejsce w Dillwyn w Stanach Zjednoczonych.

W Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen zwiastunami niecodziennego wydarzenia była nie tylko obecność bp. Bernarda Tissiera de Mallerais, ale również… pogoda, która zaskoczyła wszystkich opadami śniegu. Dwóch przybranych w białe alby kleryków (Polak i Czech), trzymając w rękach fioletowe tuniki oraz płonące świece, z mocno bijącymi sercami oczekiwało na chwilę, w której przystąpią do ołtarza i otrzymają pierwsze wyższe święcenia. Zanim zostali wywołani imiennie ze swoich ławek i zajęli miejsca w prezbiterium, celebrans wygłosił kazanie, w którym nawiązał do pierwszych słów introitu Mszy św. (Sitientes, venite ad aquas – „Wy, którzy jesteście spragnieni, przybądźcie do źródła wody”), interpretując je w ten sposób, że podczas gdy kandydaci do chrztu pragną wody łaski, ochrzczeni wierni – wody słowa Bożego, to kandydaci do święceń kapłańskich chcą wstąpić na drogę całkowitego poświęcenia, na której pierwszym krokiem jest przyjęcie subdiakonatu.

Bp Alfons de Galarreta udziela święceń subdiakonatu w Ecône

W tym samym czasie podobna ceremonia trwała w seminarium św. Piusa X w Ecône, gdzie bp Alfons de Galarreta nałożył ręce na pięciu seminarzystów: dwóch Francuzów, dwóch Szwajcarów i jednego Kanadyjczyka. Wcześniej biskup udzielił ostatnich święceń niższych klerykom czwartego roku: 12 Francuzów oraz dwóch kapucynów z klasztoru w Morgon przyjęło święcenia egzorcystatu i akolitatu.

Bp Berndard Tissier de Mallerais i dwaj nowi subdiakoni w Dillwyn

 

W seminarium św. Tomasza z Akwinu w Dillwyn w USA data święceń subdiakonatu została wyznaczona na 9 kwietnia, wigilię Niedzieli Palmowej, co nadało nieco świątecznego charakteru seminaryjnej kaplicy, przygotowanej do obchodów Wielkiego Tygodnia. Bp Bernard Tissier de Mallerais udzielił święceń dwóm seminarzystom. Poprzedniego dnia, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, 20 kleryków przyjęło niższe święcenia.

Módlmy się za wszystkich nowych subdiakonów, aby przez wierność zobowiązaniom, które podjęli (do odmawiania brewiarza i zachowywania celibatu) przynosili chlubę Bractwu oraz dawali świadectwo świętości całemu Kościołowi. Na przełomie czerwca i lipca czeka ich kolejny ważny krok w postaci święceń diakonatu, które będą udzielane wraz ze święceniami kapłańskimi: 17 czerwca w Dillwyn, 29 czerwca w Ecône oraz 2 lipca w Zaitzkofen, gdzie na kapłana zostanie wyświęcony kolejny Polak. Deo gratias!

Skip to content