Przejdź do treści

Niemcy: Zmarł ks. Mikołaj Wodsack FSSPX

Ks. Mikołaj Wodsack FSSPX był jednym z pierwszych współpracowników abp. Lefebvre’a

Z wielkim żalem informujemy, że 6 maja został wezwany do królestwa Bożego ks. Mikołaj Wodsack FSSPX. Żegnamy w nim jednego z pierwszych duchowych synów abp. Marcelego Lefebvre’a, któremu Bractwo św. Piusa X zawdzięcza swój rozwój w krajach niemieckojęzycznych.

Ksiądz Mikołaj (Klaus) Wodsack urodził się 29 czerwca 1939 r.; 29 czerwca 1976 r. w Ecône przyjął święcenia z rąk abp. Lefebvre’a jako jeden z dwóch pierwszych kapłanów Bractwa z Niemiec (drugim był ks. Franciszek Schmidberger), po czym otrzymał misję krzewienia dzieła Tradycji w swoim kraju. Wkrótce tak znacznie nadwyrężył swoje siły dla tego dzieła, że już po kilkunastu miesiącach przełożeni skierowali go na wypoczynek w pobliżu lotaryńskiej miejscowości Bitche. Powróciwszy do czynnego apostolatu, otrzymał kilkanaście nominacji do współtworzenia misji katolickich w Niemczech (Brilon-Wald, Hamburg, Monachium, Schönenberg, Stuttgart, Zaitzkofen), Szwajcarii (Chexbres, Ecône), Austrii (Jaidhof) i Włoszech (Albano).

Ks. Wodsack w ostatnich latach życia

Od końca listopada ubiegłego roku ks. Wodsack przebywał w prowadzonym przez Bractwo domu opieki dla osób starszych w niemieckim Weihungszell, gdzie już nie był w stanie odprawiać Mszy św. z powodu postępującego osłabienia ciała i umysłu. Cierpiał z powodu rozlicznych dolegliwości, zwłaszcza niewydolności krążenia. 28 kwietnia trafił do szpitala, gdzie otrzymał wiatyk i ostatnie namaszczenie. Stało się to w osiemdziesiątym trzecim roku jego żywota i czterdziestym szóstym roku kapłaństwa.

12 maja w Zaitzkofen odbyły się uroczystości pogrzebowe, po czym ciało ks. Wodsacka zostało złożone na przyseminaryjnym cmentarzu. – Niech Najświętsza Maryja Panna przyjmie w niebiesiech tego czcigodnego starca, będącego jednocześnie najmłodszym nadprzyrodzonym orędownikiem za naszą wspólnotą.

Skip to content