Przejdź do treści

Procesje Bożego Ciała (galerie fotograficzne)

Procesja Bożego Ciała w Warszawie
Wśród świąt roku kościelnego szczególne miejsce zajmuje uroczystość Bożego Ciała, ze względu na publiczny aspekt kultu Najświętszego Sakramentu, dla którego tego dnia bezpośrednio po Mszy św. urządza się procesję. Na jej trasie ustawia się cztery ołtarze, przy których powtarza się adoracja, śpiew Ewangelii i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Przedstawiamy krótkie relacje z tegorocznych procesji, zorganizowanych przez kapłanów i wiernych Tradycji w kilku miejscach w Polsce.

W Warszawie po uroczystej sumie odprawionej – według polskiego zwyczaju – przed wystawionym Najświętszym Sakramentem (celebrował przeor ks. Konstantyn Najmowicz FSSPX, któremu asystowali ks. ks. Piotr Świerczek i Szymon Bańka FSSPX), procesja z udziałem około 400 wiernych, w tym uczniów szkoły w Józefowie oraz dzieci pierwszokomunijnych, przeszła ulicami okalającymi przeorat.

Galerię zdjęć zawdzięczamy uprzejmości p. Jerzego Szałacińskiego.

W Gdyni w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny uroczystą Mszę św. coram Sanctissimum odprawił tamtejszy przeor ks. Krzysztof Gołębiewski FSSPX, a następnie z monstrancją w dłoniach poprowadził blisko 300 wiernych ku czterem ołtarzom, ustawionym przy ulicach w okolicy przeoratu. Ks. Kamil Belling, ubrany według polskiego zwyczaju w ornat, śpiewał wszystkie cztery Ewangelie.

W Poznaniu w kaplicy św. Józefa uroczysta Msza odprawiona przez ks. Dawida Wierzyckiego FSSPX zgromadziła około 200 wiernych, przez co w trakcie procesji niektórzy z nich wciąż jeszcze znajdowali się w kaplicy, gdy jej czoło docierało już do pierwszego ołtarza procesyjnego.

W kaplicy pw. Chrystusa Króla w Bajerzu Mszę św. odprawił ks. Jakub Wawrzyn FSSPX. Obecnych było ponad 150 wiernych z Bydgoszczy, Torunia i okolic, którzy następnie wzięli udział w procesji dróżkami parku oraz ulicą przyległą do pałacu. Na koniec w kaplicy pałacowej ks. Wawrzyn zaintonował hymn Ciebie Boga wysławiamy i po raz ostatni pobłogosławił lud Najświętszym Sakramentem.

Skip to content