Przejdź do treści

Francja: Konsekracja kościoła Bractwa św. Piusa X w Nantes

Biskup de Galarreta z asystą po konsekracji kościoła pw. św. Emiliana w Nantes

W sobotę 19 listopada kościół pw. św. Emiliana został wspaniale udekorowany na swój najważniejszy dzień: dzień konsekracji, czyli uroczystego poświęcenia i przeznaczenia przez szczególne błogosławieństwo na wyłączną służbę Bogu. Konsekracja była wielkim wydarzeniem dla społeczności Nantes przywiązanej do Tradycji katolickiej.

Na tę wielką chwilę wierni z Nantes czekali od 1981 r., kiedy to abp Lefebvre ustanowił w tym miejscu przeorat św. Ludwika. Przez prawie 40 lat katolicy Tradycji gromadzili się w dawnym warsztacie przemysłowym, który – choć odpowiednio wyposażony – nie był przecież prawdziwą świątynią; ponadto niszczał i stawał się zbyt ciasny… Wreszcie ruszyła budowa i nowy kościół został oddany do użytku w 2019 r., tj. trzy lata temu. I oto przed paroma dniami specjalnie przywieziony z Ecône pastorał Arcybiskupa znalazł się w ręku jednego z jego synów w biskupstwie, bp. Alfonsa de Galarrety, który nakreślił nim litery alfabetu na popiele pokrywającym posadzkę kościoła – widomy symbol Tradycji, która nigdy nie przestaje przynosić owoców.

Z Ecône przybyło do Nantes dziewięciu seminarzystów, którzy z wielką wprawą zapewnili służbę liturgiczną konsekratorowi. W trwającej ponad cztery godziny ceremonii wzięło udział wielu księży i sióstr zakonnych, a także oczywiście wiernych. Ci, którzy nie mogli przybyć, mieli możliwość obejrzenia uroczystości na żywo na kanale YouTube przeoratu. To wielka radość móc modlić się w jedynej w Nantes świątyni poświęconej wyłącznie Najświętszej Ofierze w rycie wszech czasów! Haec domus Dei et porta coeli, oto jest dom Boży i brama niebos!

Źródło

Skip to content